Sevdiklerimize dair her şey...

Ergenlerde Uyuşturucu Kullanımı

Devlet okullarında olsun özel okullarda olsun artık sadece lise değil ortaokul seviyesinde bile uyuşturucu kullanımına rastlanıyor. Ergenlerde uyuşturucu kullanımı konusunda aşağıdaki kısa yazıdan yararlanabilirsiniz.. Eğer şüpheniz varsa çocuğunuzu mutlaka çocuk psikiyatristine götürmelisiniz

Çocuğunuzun uyuşturucu kullanıp kullanmadığını bilebilir misiniz? Maalesef yaşamın bir gerçeği haline gelen uyuşturucu madde kullanımının bu kadar yaygınlaşmasına engel olmak için herkesin el birliği ile çocuklarını bilgilendirmesi gerekiyor. Okullarda, sağlık kuruluşlarında, derneklerde her yerde uyuşturucu kullanımının zararları ve kullanımının önlenmesi hakkında eğitim verilmesi gerekiyor.

Aşağıda, uyuşturucu kullanan bir çocukta gözlenmesi olası belirtileri kısaca özetledik. Bu konudaki yazılarımız devam edecek.

  • Okul başarısında açıklanamayan ani azalma
  • Birden ortaya çıkan otoriteye başkaldırı hali
  • Tutum ve davranış bozuklukları
  • Tehlikeli davranışlar, risk alımında artış (Hırsızlık, cinsel yönden istekli davranışlar)
  • Ruh halinde dalgalanmalar (depresyon- mani arası gidip gelme gibi)
  • Beslenme alışkanlıklarında değişiklik
  • Özbakım azalması (giyim kuşamına dikkat etmeme vs)

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram