Sevdiklerimize dair her şey...
Bebek Hastanesi Sitesi Logosu

İnternet bağımlılığı ve depresyon

Avustralya Sydney Notre Dame Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Lawrence Lam’in çalışmasını sunacağız. Yazı Archives of Pediatric & Adolescent Medicine dergisi Ağustos sayısında yayınlanmış.

Çalışmaya 13-16 yaş arasında 1618 ergen katılmış. Bunların %53’ü kız %47’si erkekmiş. Çalışmaya katılanların %94’ü “normal” internet kullanıcısıyken %6’sı “patolojik kullanıcı” olarak tanımlanmış.

Yazar, “Çalışmaya aldığımız çocuklarda 9 aylık izlem sonucunda patolojik internet kullanımı durumunda depresyon ortaya çıkma olasılığının 2,5 kat arttığını saptadık” diyor.

İlginçtir ki “patolojik internet kullanıcılarında” normal kullanıcılara göre daha fazla anksiyete ortaya çıkmıyormuş.

Depresyonun bu kadar fazla ortaya çıkması nedeni değişik şekillerde açıklanabiliyormuş. En makul 2 açıklama şöyle:

En akla yatkın açıklama: Uykusuzluk

Diğer bir olasılık da şu: İnternet bağımlıları çoğunlukla oyun oynuyorlar. Oyunun rekabet ortamında yenilgiye uğrayan ergenin bu sanal yenilgisi onu gerçek hayatta da yenilgiye uğramışçasına olumsuz etkiliyor, çünkü o sanal dünya zamanla onun gerçeği haline geliyor.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − ten =

Popüler Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuğum Çok Sakar

Çocuklarda Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir? Bu çocuk kime çekti? Neden bu kadar sakar? Daha ayakkabısını bile bağlayamıyor? Babası da böyleydi.. […]

Bebek Hastanesi Sitesi Logosu
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu
Bilgi ve tecrübelerini paylaşabileceği bir platform kurmak isteyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Uzunoğlu, siteyi 2009 senesinde yayına almış, bugün alanlarında uzman başka hekim ve yazarların da katkı sağladığı bir sağlık portalına dönüştürmüştür.
© 2009-2020 BebekHastanesi.com | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram