Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Tikler

Tikler çocukluk çağında her 100 çocuktan 1-2’sinde görülen bir bozukluktur. Erkek çocuklarında kızlardan daha fazla görülür. Ortalama başlama yaşı 7-11 yaş arasıdır.

Tikler, genellikle karşıdaki insanın dikkatini çeken ve sahibini rahatsız eden bir davranıştır. Çocuklarda görülen, yineleyici, istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip hareket ve ses çıkarmalar, tik olarak adlandırılıyor.

Motor tikler

Baş sallama, omuz silkme, göz kırpma gibi hareketler

Ses tikleri

Burun çekme, boğaz temizleme, gırtlak temizleme şeklinde sesler.

Kompleks tikler

Hem motor hem ses tikleri bir aradadır.

Gelip geçici tikler

4 haftadan uzun süren ama 1 yıldan önce sona eren tiklerdir. Her gün gözlenebilir, artma ve azalmalar gösterir.

Kronik tikler

Tek ya da birden fazla motor veya vokal tikle karakterizedir. Kronik denmesi için 1 yıldan uzun sürmesi ve tiksiz dönemin 3 aydan kısa sürmesi gereklidir.

Çocuklarda Tiklerin Nedenleri

Tiklerin nedeni tam olarak bilinmiyor ama geçici tiklerin oluşmasında daha çok çevresel etmenler ve stresin, kronik kalıcı tiklerin oluşmasında ise hem çevresel etmenler ve stres hem de genetik ve nörobiyolojik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Geçici tikler

Çocuklarda tiklerin oluşmasında anne-baba ve öğretmenler büyük rol oynamaktadır. Çocuğun her davranışını kontrol etmeye çalışan yetişkinler, çocukta kaygıyı artırmakta ve istem dışı hareketlerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Çocuklarda Tiklerin Tedavisi

Tik tedavisinde mutlaka çocuk psikiyatrisi uzmanından destek alınmalıdır. Tedavi, altta yatan baskı, disiplin, aşağılık kompleksi gibi sorunların giderilmesi ve psikiyatrik hastalığın tedavisi ile mümkün olabilmektedir. Özellikle özgüven sorununun giderilmesi gereklidir.

Tedavi, altta yatan baskı, disiplin, aşağılık kompleksi gibi sorunların giderilmesi ve psikiyatrik hastalığın tedavisi ile mümkün olabilmektedir. Özellikle özgüven sorununun giderilmesi gereklidir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram