Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda tırnak yeme çok sık rastlanan bir durumdur. Çoğu anne babanın bize endişeyle şikayet ettikleri tırnak yeme, aslında sıradan bir alışkanlıktır. Ergenlik döneminde ise giderek artan bir sıklıkta görülür.

Tırnak yemenin sonuçları neler olabilir?

Hemen her 2 çocuktan 1’i tırnak yerken tırnak yemenin çok nadiren ciddi sorunlara neden olduğunu görüyoruz:

 • Tırnak köklerinde ve parmak uçlarında görülen bakteriyel enfeksiyonlar
 • Siğiller
 • Kanamalar
 • Tırnakta kalıcı hasarlar
 • Nasırlar
 • Egzamalar

Çocuklar neden tırnak yer?

Çoğu çocuk nedensiz yere tırnak yer demiştik. Ancak bazı bebeklerde tırnak yeme için gerçek bir gerekçe de vardır. Mesela;

 • Endişe ve stres: TV’de kavga sahnesi veya korkunç bir çizgi film izlerken, okula gitmeden önce vs
 • Parmak emme döneminden çıkış: Parmak emme yerine tırnak yemeye geçebiliyorlar;
 • Başka çocukları veya büyükleri taklit. “Ayşe emiyor ben de emeceğim”, “Babam tırnak yiyor ben de yiyeceğim”
 • Kıskançlık: Kardeş veya bir yakınını kıskanma vs
 • Yetersiz tırnak bakımı, tırnakların uzun ve pis olması

Tırnak yemesine engel olunmalı mı?

Hayır tırnak yemesine engel olunmamalıdır. Tedavi nedene yöneliktir. Tetikleyen stres faktörünü saptamak ve mümkünse ortadan kaldırmak gereklidir. Mesela okul stresi, kardeş kıskançlığı vs’yi kendi ifade ederse bile ciddi anlamda deşarj olmuş sayılabilir.

Onu anladığınızı ifade edin. İfade şekliniz “Ne var ki korkacak?” olmasın; “Okuldan korktuğunu anlıyorum, arkadaşların/öğretmenin …. diyorlar, değil mi, kim bilir ne kadar kızıyorsundur onlara” şeklinde onu anladığınız mesajını veren ifadeler kullanın.

Tırnağını kesin.

Ayıplama veya cezalandırma yöntemini asla uygulamayın.

Başkaları önünde defalarca “Bu çocuk zaten hep tırnağını yer” gibi ifadeler kullanmayın, gururu kırılır ve tırnak yemeyi bırakması biraz daha gecikir.

Tırnak yememesi gerektiğini anımsaması için parmağına bir yara bandı takın veya kırmızı boya sürün; hatırlayıp yememeye çalışmasını önceden tembih etmelisiniz elbette.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram