Sevdiklerimize dair her şey...

Estetikte Cilt Sıkılaştırma (Radyofrekans)

Cilt Sıkılaştırma (Radyofrekans)

Radyo Frekans Yöntemi Kaç Gün Önceden Yaptırmalıdır?

Radyo frekansın (RF) etkileri işlemden hemen sonra görülmeye başlar. Fakat asıl etkilerini

1-2 ay sonra görmeye başlarız. Gözle görülebilen ciltteki canlılık ve sıkılaşma etkileri tek bir seanstan sonra 2-6 ay arasında giderek artar. Dolayısıyla hastanın bu yöntemi en az bir ay önceden yaptırması iyi olur.

İşlem Ne Kadar Sürüyor Ve Nasıl Gerçekleştiriliyor?

İşlem yapılacak alanın genişliğine göre 20 dakika ile 2 saat arasında değişen sürelerde yapılmaktadır. Tamamen zararsız, güvenilir bir yöntemdir. RF hastanın derin dokularında kısa ve hafif bir ısı hissi oluşturur. RF’nin asıl amacı deri altında yer alan, bağ dokusunun ana elemanı olan kolajenin yeniden yapılmasıdır. Kolajen deriye canlılık, sağlamlık ve gerginlik verir. Zamanla derimizdeki kolajenin azalması veya bozulması nedeniyle kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur. RF enerjisi kolajeni ısıtır. Isınan kolajen sıkılaşır. Yeni kolajen yapımı 2 ay içinde başlar. Kolajenin ısıtılması sırasında hasta ısı duyar. Bu ısı bazı hastalarda hafif ağrı duymalarına neden olabilir.

İşlemden Önce Herhangi Bir Ön Hazırlık Gerekli Midir?

İşlemden önce hastanın konforu için ağrı kesici ilaçlar verilebilir veya yarım saat öncesinden işlem yapılacak alana lokal ağrı kesici kremler uygulanabilir. Deriyi korumak ve uygulamayı daha rahat yapabilmek için her RF enerjisi uygulamasının öncesinde ve sonrasında deri yüzeyi soğutulur. İşlem sırasında hastanın ısı hakkında vereceği bilgiye göre doktor makinenin gücünü ayarlayabilir. İşlemden önce cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi kan tahlili gibi tetkiklere gerek yoktur. Tedavi sonrasında hasta normal aktivitelerine devam edebilir, tedavi sonrasında özel bir cilt bakımına gerek yoktur. Bazı hastalarda işlemden sonra deride kızarıklık ve küçük sivilce benzeri şişmeler görülse bile 24 saat içerisinde iyileşmektedir. İşlemden sonra güneşten korunmak gereklidir. Hasta en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu kremi 3-4 saatte bir uygulama yapılan alana sürmelidir.

İşlemi Belli Aralıklarla Tekrar Ettirmek Gerekiyor Mu?

Etkisini 1,5-2 yıl kadar sürdüren RF tedavisi, hastalarda herhangi bir kesi veya ameliyat izi oluşturmaksızın uygulanan cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Hastanın anestezi almasına gerek yoktur. Tek seans olarak uygulanır. Eğer işlemden 3 ay sonra hasta memnuniyeti yeteri boyutta değilse veya daha fazla sıkılaşma istiyorsa ikinci bir doz yapılabilir. Normal şartlarda 1-1,5 yıl sonra ikinci seansı uygulamak yeterli olacaktır.

İnce Kırışıklıklar Ve Sarkmalarda Da Bu Yöntem Etkili Mi?

Kaş arası, göz kenarı kırışıklıkları ile alındaki yatay çizgilerde en etkili yöntem botokstur. Derin kıvrım veya kırışıklıklarda ise dolgu en etkilidir.
Tüm yüz bölgesindeki ince kırışıklık ve çizgilerde, yanak bölgesinde daha belirgin olan yüz sarkmalarında, gıdı bölgesindeki sarkmanın tedavisinde, boyundaki yatay bantların giderilmesinde, karın ve kollardaki sarkma ve gevşekliklerin toparlanmasında RF çok etkili bir yöntemdir.

İşlem Sonrası Yan Etkiler Söz Konusu Mudur?

İşlem sonrası herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Ancak bazı hastalarda bir veya iki gün sürebilen hafif bir kızarıklık veya minik şişmeler olabilir. Cerrahi operasyonlardaki gibi gerek öncesinde gerekse sonrasında herhangi özel bir bakım veya kan tetkiklerine gerek yoktur.

Aynı İşlem 30-50 Yaş Arasındaki Kadınlar İçinde Kullanılıyor Mu? Onlardaki Etkinliği Nasıl?

RF tedavisi aslında 30-50 yaş arasında kadınlardaki sarkma, cilt gevşekliği ve ince çizgilerde uygulanmaktadır. Çünkü bu yaş grubu için cerrahi operasyon erken kabul edilmektedir. Operasyon daha ileri yaşa olan veya ileri düzeydeki cilt sarkmalarında tercih edilmelidir. 30-50 yaş grubundaki kişilerde daha etkilidir. Çünkü bu yaştakilerde sarkmalar ileri düzeyde değildir. Kolajen ve elastin yapıları tam bozulmamıştır. Çok daha kısa zamanda cilt canlanır, gergin sıkı görünüm alır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Doç. Dr. Zekayi Kutlubay

Dermatoloji Uzmanı

1970 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’nden mezun oldu. Uzmanlığını aynı üniversitenin Dermatoloji Anabilim Dalı’nda 1999 yılında aldı. Şimdiye kadar yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış 40’tan fazla yayını bulunan Dr. Zekayi Kutlubay’ın uzmanlık alanı içinde yaptığı bazı özel çalışmalar arasında pediatrik dermatoloji, botoks ile kırışık ve terleme tedavileri, doku dolgu malzemeleri ile kırışık giderme, mezoterapi ile zayıflama ve selülit tedavileri, saç dökülmesi tedavisi, lipoliz, mezolift, somon DNA’sı ile cilt gençleştirme, kimyasal peeling uygulamaları, lazer, Otolog hücresel yenileme tedavisi, dermatoskopi, kriyoterapi ve zührevi hastalıklar bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram