Sevdiklerimize dair her şey...

Lazer Epilasyon

Lazer istenmeyen tüylerden kurtulma konusunda en son teknolojidir. Lazer ışını cilde ve vücuda herhangi bir zarar vermeksizin direkt olarak kıl kökü tarafından emilir.

Lazer, uyarılmış radyasyonun yoğunlaşmasıyla güçlendirilmiş bir ışık demetidir. Lazer tedavisinde amaç ısı enerjisi ile kıl kökünün tahrip edilmesidir. Lazer ışık demeti, iyonize olmadığından cilde bir zararı yoktur, sadece uygulama sırasında gözleri özel gözlükle korumak gerekir. Bugün epilasyon lazerinin kalıcı epilasyon sağladığını Amerikan FDA (Food and Drug Administration) kurumu onaylamaktadır.

Lazer ışını hedef bölgedeki kıl köklerinde maksimum emilim sağlamakta ve derin penetrasyon etkisi ile de daha kalıcı bir epilasyonu gerçekleştirmektedir. Yan etki riskleri minimum olup, kalıcı yan etkisi bulunmamaktadır. Bu özellikleri sayesinde daha önce ulaşamadığımız hasta gruplarına hizmet verebilmekteyiz. Bronzlaşmış veya çok koyu esmer cilt tiplerinde Nd:YAG lazer ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Üstün soğutma sistemi sayesinde cildin rahatsızlık hissetmesi, en aza indirgenmektedir.

Nd-YAG lazer kolajen üretimini uyararak ciltte gençleşme ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Varis tedavisi Nd-YAG lazer ile 3 mm'ye kadar olan ince damarlarda yapılmaktadır. Çabuk ve etkin bir yöntemdir. Cerrahi veya enjeksiyon tekniklerinin yapılmadığı en ince damarların tedavisinde üstündür.

Lazerin Etki Mekanizması Nedir?

Lazer kıl kökünü tahrip etmektedir. Burada amaç, kıl kökünde kalıcı hasar yaparken çevredeki deriye hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer. Zarara uğrayan kıl tekrar çıkmamaktadır.

Yanan tüylerin bir kısmı hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında düzinelerce kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Vücutta her bölgeye anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler bile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Lazer Kimlere Uygulanır?

11 yaşından büyük erkek-kadın herkese başarıyla uygulanabilmektedir. Sarı ve beyaz kıllar, lazerden etkilenmediğinden, tedavi etkisiz kalmaktadır.

Vücudun Hangi Bölgeleri Tedavi Edilebilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.

Lazer Epilasyonun Diğer Alternatif Yöntemlere Üstünlüğü Nedir?

Lazer Epilasyonun Temel Faydaları Şunlardır

  • Lazer epilasyon geniş vücut alanlarına iğneli epilasyon, ağda, sir ağda ve aletli epilasyondan daha rahat ve acısız şekilde uygulanabilir.
  • Lazer epilasyon hızlı, güvenli ve uzun süreli sonuç sağlar.
  • Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

Lazer Epilasyonun İğneli Epilasyona Üstünlüğü Nedir?

İğneli epilasyonda kıl köklerine elektrik akımı verilerek kıl kaybı sağlanır. Bu yöntemde uygulama tek tek kıl köklerine yapılmaktadır.

İğneli Epilasyon Şu Durumlarda Uygundur

  • Lazerin uygulanamayacağı bölgeler (kaş altı bölge, göze yakın bölge)
  • Beyaz ve çok açık renkli sarı tüyler ( lazer ışığı kıl tarafından emilmez).

Lazer epilasyonda her ışık atışında çok sayıda kıl kökü etkilendiği için tedavi kısa sürer. Ayrıca tedavi aralıklarında tüyler çıkmaz. Az sayıda çıkan tüyler tüy dökücü veya makasla alınabilir. Lazer deri dışına çıkmamış batık tüylerde de etkilidir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Nelerdir?

Kısa süreli yan etkisi deride kızarıklık ve kıl köklerinde ödemdir. Bu yan etki 1 saat içinde kaybolur. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir. Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç ay içinde geriler. Lazer yöntemi deri kanseri yapmaz. İç organlara zararı yoktur.

Lazer Epilasyon Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyon büyük oranda kalıcıdır. Dört-sekiz seans sonrasında tüylerde %70-90 oranında azalma olur. Sadece yüz bölgesinde seans sayısı uzayabilir. Tüyler daha ince ve açık renkli hale gelir. Bu azalma yıllarca sürecektir. Bu uygulamayı yaptırmadan önce iyi karar verilmelidir. Örneğin göğüs tüylerini aldıran bir erkek daha sonra bu fikrinden cayarsa geri dönüşü olmayabilir. Tedavi etkinliği tedavi seansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur.

Ne Oranda Tüyler Tekrar Çıkar Ve Tüyler Geri Döner mi?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır. Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4-8 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalabilir. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir. Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

Niye En Az 4 Tedavi Seansı Gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir. Tüylerin %50-80 kadarı aktif fazdadır ancak 1/3-1/4 tüy yeterince pigmente sahiptir. Bu yüzden her seansta 1/3-1/4 tüy lazerden etkilenir. Tüylerin 1/3-1/4 ‘ü yeterince pigmente sahip olduğundan en az dört seans gerekmektedir. Çoğu kez 5-8 seans uygulama yapılması gerekir.

Lazer Epilasyon Hangi Nedenlerle Uygulanır?

Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Batık tüy tedavisinde, kıl dönmesi probleminde ve aşırı tüylenme durumlarında uygulanır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Doç. Dr. Zekayi Kutlubay

Dermatoloji Uzmanı

1970 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’nden mezun oldu. Uzmanlığını aynı üniversitenin Dermatoloji Anabilim Dalı’nda 1999 yılında aldı. Şimdiye kadar yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış 40’tan fazla yayını bulunan Dr. Zekayi Kutlubay’ın uzmanlık alanı içinde yaptığı bazı özel çalışmalar arasında pediatrik dermatoloji, botoks ile kırışık ve terleme tedavileri, doku dolgu malzemeleri ile kırışık giderme, mezoterapi ile zayıflama ve selülit tedavileri, saç dökülmesi tedavisi, lipoliz, mezolift, somon DNA’sı ile cilt gençleştirme, kimyasal peeling uygulamaları, lazer, Otolog hücresel yenileme tedavisi, dermatoskopi, kriyoterapi ve zührevi hastalıklar bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram