Sevdiklerimize dair her şey...

Su Kabarcığı (Su Toplanması)

Su kabarcığı, deride oluşan içi sıvı dolu kabarcıklardır. Nedeni, genellikle yanıklar veya ayakkabı vurmasında olduğu gibi, sürtünmelerdir. Neden olan etkene bağlı olarak değişik boylarda olabilir.

Aslında su toplanması bir çeşit savunma reaksiyonu olarak kabul edilebilir. Çünkü su dolu kabarcık, altında oluşan yeni deri için koruyucu yastık vazifesi yapacaktır. Zaten kabarcığın içindeki su da en sonunda vücut tarafından geri emilir. Dışta kalan kabuk kısmı soyularak dökülür; alttan sağlam deri gelir. Kabarcık zamanından önce patlar veya patlatılırsa deride enfeksiyon riski ortaya çıkar.

Belirtileri

Nadiren ağrı yapar. Çoğu kez tesadüfen fark edilir.

Ne Yapmalıyız?

Öncelikle patlatmayın…

Patlamaya karşı korumak için bir yara bandı ile kapatabilirsiniz.

Ayakkabı vurması ile oluşmuşsa vuran ayakkabıyı bir süre giydirmeyin. Ama yeni ayakkabısını giymek için inat ederse veya iyileştikten sonra giyeceği zaman (nasıl olsa er ya da geç giymeyecek mi?) iki çift pamuklu çorap ve yara bandı kullanın.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram