Sevdiklerimize dair her şey...

Jinekomasti

Jinekomasti

Ergenlikteki erkek çocuklarında görülen meme dokusu büyümesine jinekomasti denir. (Kelime anlamıyla jine Yunanca kadın, mastos ise meme demek). Sağlıklı insanlarda yaşam boyu 3 dönemde “fizyolojik jinekomasti” yaşanabilir: 1- Yenidoğan ve süt çocukluğu dönemi, 2- ergenlik ve 3-yaşlılık. Biz burada hormonal hastalıklar, bazı ilaçlara bağlı, Klinefelter sendromu gibi bazı genetik hastalıklarda da görülebilen bu durumun, sadece ergenlikte görülen iyi huylu tipini inceleyeceğiz.

Jinekomasti Nedir, nasıl tanı konur?

Ergenliğe girerken sağlıklı cinsel gelişim gösteren ve başka tıbbi sorunu olmayan erkek çocukların meme dokusunda büyüme olmasıdır. 12-16 yaş arası ergen erkek çocukların neredeyse yarısında görülür. Ergenliğin ortalarında başlayan bir hormonal dengesizliğe bağlı olduğu düşünülmektedir. Meme dokusunda şişmeye ek olarak meme başı altında sertlik de fark edilir. Ağrı ve hassasiyet de vardır.

Jinekomasti Nasıl iyileşir?

Birkaç hafta ile birkaç ay süren jinekomasti vakalarının hemen hemen tamamı kendiliğinden geriler. Ancak hormonal bozukluğa veya başka patolojik nedenlere bağlı olanlar ameliyatla düzeltilmelidir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram