Gıda İntoleransı

Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı, (non-alerjik aşırı duyarlılık da denir) gıda alerjilerinden daha sık rastlanan bir durumdur. Belirtileri gıdanın alımından saatler sonra başlar ve saatlerce hatta ertesi güne kadar sürebilir. Birçok gıdaya ve gıda grubuna karşı intolerans sık rastlanan bir durum olup kronik hastalığa neden olanın bir gıda maddesi olup olmadığı; öyleyse hangi gıda maddesi olduğunun anlaşılması son derece güçtür.

Gıda intoleransıyla ortaya çıkan belirtiler çok değişken olup, şişkinlik, yorgunluk, gaz, eklem ağrıları, döküntüler, migren, egzema ve diğer birçok semptomla ilişkili olabilir. Artritler, egzema, ülseratif kolit, migren kronik yorgunluk sendromu gibi durumların gıda intoleransıyla ilgili olabilecekleri düşünülmektedir. Gerçek gıda alerjisiyle bu durumlar arasında tam bir bağlantı oldukça nadirdir. Bazı kişilerde gıda intoleransı bu durumların yegâne nedeniyken bazılarında semptomları şiddetlendirici faktör olmaktadır. Bazılarındaysa ne alerji ne de intolerans söz konusudur.

Gıda intoleransının çok sayıda nedeni olabilir. Bazı kişilerde belirli bir gıdanın sindiriminde gerekli enzim yoktur. Mesela laktoz intoleransı. Bazı kişiler ise gıdada doğal olarak bulunan bazı maddelerden olumsuz etkilenir. (mesela histamin veya salisilatlar) Bazı kişilerde de o gıdanın doğal içeriğine (kafein) veya gıda katkılarına aşırı duyarlılık söz konusu olabilir. Demek oluyor ki gıda intoleransının tanısını koymada kesin bir kan veya deri testi yoktur. Geliştirilmiş olan bazı testler yararlı olabilmekle birlikte kesin sonuç alınamamaktadır. Bu testler hekimi sadece yönlendirebilir ama dikkatli yorumlanmalıdır.

Kronik bir hastalığa neden olan bir gıda intoleransını anlamanın en kesin yolu eliminasyon ve provokasyon diyetidir. Bir gastroentoroloji uzmanı ve diyetisyen yardımıyla size uygun diyet ayarlanacaktır. Etkili olabilmesi için eliminasyon diyetine titizlikle uyulmalıdır.

Belirli gıdaların uzaklaştırılmasıyla semptomlar azalır veya kaybolur; sonra aynı gıdaların yeniden tüketilmesi sonucu belirtiler geri gelirse hastalık nedeni kesin ispatlanmış olur. Eliminasyon diyeti sırasında semptomlarda değişiklik olmazsa o zaman hastalığın, diyeti yapılan” gıdalarla ilgisi olmadığı kesinleşir ve diyet bırakılır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir