Laktoz İntoleransı ve İnek Sütü Alerjisi

Laktoz İntoleransı ve İSA

Her ne kadar karın ağrısı, kramp, gaz, cıvık-sulu dışkı gibi belirtileri laktoz intoleransında da görüyorsak da İSA ile laktoz intoleransı tamamen farklı durumlardır.

İSA, immünolojik bir reaksiyondur; yani bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Burada bağışıklık sistemi inek sütünün yapısında bulunan bir veya daha fazla proteine tepki vermektedir.

Laktoz intoleransındaysa ince barsaklarda süt şekeri olan laktozu sindirecek “laktaz” adlı enzimin bulunmaması veya yaşla beraber azalması ana nedenindir. İnce bağırsaklarda sindirim hücrelerinin fırçamsı kenarlarında bulunan laktaz enzimi bulunur; laktaz, süte özgü tadı veren laktoz adlı süt şekerini parçalayıp glukoz elde edilmesini sağlar. Laktaz enzimi Aysa kökenlilerde (tabii biz Türklerde de) yaşla beraber yavaş yavaş azalır ve 20’li yaşlardan sonra süt içildiğinde hazımsızlık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. (Mesela kendi adıma konuşursam, ben yıllardır süt içemiyorum, canım çok çekerse Pınar’ın “Laktoz süt”ünü içebiliyorum.

Oysa bazı bebeklerdeyse laktaz enzimi doğuştan eksiktir ve buna bağlı olarak anne sütü ve her tür sütlü ürünlerde karın ağrısı, gaz, cıvık kaka ortaya çıkar. Ancak burada olay immünolojik değil, enzim eksikliğine bağlıdır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir