Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Glokom

Glokom göz içi basıncının yüksek olması ile seyreden önemli bir göz hastalığıdır. Doğuştan veya sonradan başka göz hastalıkları veya travmalara bağlı olabilir. Bu yazıda daha çok doğumsal glokomlara değineceğiz.

Çocukluk çağında glokom görülme sıklığı 1/10.000’dir. Vakaların çoğu sporadiktir (Yani anne babada hastalık olmaksızın tek tek vakalar şeklinde). Vakaların sadece %10’unda genetik geçiş vardır. Genetik geçişte anne baba taşıyıcı ama hasta değildir. Çocuk anne ve babanın her ikisinden bu genetik özelliği alarak hasta doğar.

Doğuştan göz içi basıncı yüksekliği varsa konjenital glokom adını alan hastalığın ortaya çıkışı ilk birkaç yılda olduysa infantil glokom olarak adlandırılır. Ki bu grubun da %90’ında hastalık ilk 1 yaşta ortaya çıkar. Gözde yapısal bozukluk (gelişim anomalisi) mevcut olup ön kamara sıvısının gözden dışarı atılamamasına bağlı olarak bulgular gelişir. Genelde her iki gözü de tutup başka göz hastalığı veya sistemin hastalık yoktur.

Çocuklarda Glokom Belirtileri

Gözde buğulanma, büftalmi denen gözün irileşmesi, ışıktan rahatsız olma, gözlerde sulanma ve kızarıklıktır.

Ayrıcı tanıda göz içi basıncının ve göz kalınlığının normal olduğu göz dibi incelemesinde patoloji saptanmayan megalokornea düşünülür. Forsepsle doğan çocuklarda da nadiren travmaya bağlı kornea buğulanma görülebilirse de gözlerinde sulanma ile birlikte irilik olan bebeklerin göz tansiyonu açısından göz hekimince değerlendirilmesi şarttır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram