Çocuklarda Glokom

Çocuklarda Glokom

Glokom göz içi basıncının yüksek olması ile seyreden önemli bir göz hastalığıdır. Doğuştan veya sonradan başka göz hastalıkları veya travmalara bağlı olabilir. Bu yazıda daha çok doğumsal glokomlara değineceğiz.

Çocukluk çağında glokom görülme sıklığı 1/10.000’dir. Vakaların çoğu sporadiktir (Yani anne babada hastalık olmaksızın tek tek vakalar şeklinde). Vakaların sadece %10’unda genetik geçiş vardır. Genetik geçişte anne baba taşıyıcı ama hasta değildir. Çocuk anne ve babanın her ikisinden bu genetik özelliği alarak hasta doğar.

Doğuştan göz içi basıncı yüksekliği varsa konjenital glokom adını alan hastalığın ortaya çıkışı ilk birkaç yılda olduysa infantil glokom olarak adlandırılır. Ki bu grubun da %90’ında hastalık ilk 1 yaşta ortaya çıkar. Gözde yapısal bozukluk (gelişim anomalisi) mevcut olup ön kamara sıvısının gözden dışarı atılamamasına bağlı olarak bulgular gelişir. Genelde her iki gözü de tutup başka göz hastalığı veya sistemin hastalık yoktur.

Çocuklarda Glokom Belirtileri

Gözde buğulanma, büftalmi denen gözün irileşmesi, ışıktan rahatsız olma, gözlerde sulanma ve kızarıklıktır.

Ayrıcı tanıda göz içi basıncının ve göz kalınlığının normal olduğu göz dibi incelemesinde patoloji saptanmayan megalokornea düşünülür. Forsepsle doğan çocuklarda da nadiren travmaya bağlı kornea buğulanma görülebilirse de gözlerinde sulanma ile birlikte irilik olan bebeklerin göz tansiyonu açısından göz hekimince değerlendirilmesi şarttır.

Son Güncelleme: 8 Ağustos 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beş × 2 =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba