Sevdiklerimize dair her şey...

Hipertansiyon

Çocukta yüksek tansiyon olur mu ki?

Cevap: Olur!

Kelime anlamı ile hiper: çok, yüksek; tansiyon: basınç demektir. Kalbi ve damarları olan herkeste yaşı ne olursa olsun hipertansiyon da olabilir.

Tıbben hipertansiyon, kan basıncının yaşına ve cinsine göre normalin üstünde olmasıdır. Çocuklarda kan basıncı erişkine göre çok daha düşüktür. Çocuğun yaşı arttıkça normal kan basıncı değerlerinde de artış olur ve ergenliğe doğru erişkin değerlerine yaklaşılır.

Çocukta Hipertansiyon Nedenleri

Erişkinde hipertansiyonun nedeni çoğu kez bilinmezken (%95) çocukluk çağında altta yatan bir hastalık vardır. Yani çoğunun nedeni araştırılırsa bulunabilir. Örneğin

Böbrek hastalıkları: Nefritler, kronik böbrek yetmezliği, böbrek damar anomalileri

Hormonal hastalıklar: Hipertiroidi, feokromositoma, hiperaldosteronizm vs

Obezite,

Aort koarktasyonu gibi doğumsal kalp hastalıkları gibi.

Hipertansiyon çocuklarda oldukça nadirdir hipertansiyona bağlı böbrek, kalp, sinir sistemi hasarı riski erişkinden daha fazladır.

Çocukta Hipertansiyon Belirtileri

Genelde altta yatan böbrek, kalp veya hormon hastalığının belirtileri ağırlıktadır. Hipertansiyon ise kan basıncı tansiyon aleti ile ölçülerek saptanabilir.

Çocukta Hipertansiyon Tanısı

Rutin doktor kontrollerinde özellikle 3-4 yaşından sonra ağlamayan ve sakin duran çocuklarda kan basıncı ölçümü yapılmalıdır. Belirtisiz hipertansiyon sadece kan basıncı ölçümü ile tanınabilir. İkincil hipertansiyonda ise zaten altta yatan böbrek hormon veya damar hastalığı bulguları da alınacağı için tanı daha kolaydır.

Çocukta Hipertansiyon Tedavisi

Eğer hipertansiyon bir başka hastalığa bağlı değilse diyet, egzersiz ve ilaçlarla tedavi mümkündür. Ancak hipertansiyona neden olan bir başka hastalık varsa onun da tedavisi ile kan basıncı normale döner. Mesela böbrek damar hastalığı tedavi edilince hipertansiyon da düzelecektir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram