Sevdiklerimize dair her şey...

Kawasaki Hastalığı

Kalp maketi

Kawasaki hastalığı çocukluk çağında, özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ve nedeni hala bilinmeyen bir hastalıktır. Kalp, deri, dudak ve lenf düğümlerini etkiler. Erken tanı ve tedavi ile tam iyileşme mümkün olabiliyorken tanı koyulamayıp tedavi edilmeyen vakalarda kalp etkilenerek hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Hastalığın toplumda her 10.000 çocuktan 2’sini etkilediği düşünülmektedir. Korunmak için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Kawasaki hastalığı bulaşıcı değildir.

Kawasaki Hastalığının Belirti ve Bulguları

Çocuklarda Kawasaki hastalığı 2 dönemde seyreder;

1. Dönem

2 haftaya kadar sürebilen bu ilk dönemde 39 derecenin altına indirilemeyen ateş, ana belirtidir. Ayrıca gözlerde ciddi kızarıklık; kırmızı, çatlak ve kuru dudaklar; dilde beyaz zeminde kırmızı kızarıklık; boğaz ağrısı ve tahriş; boyunda iri lenf bezleri; karın, göğüs veya genitallerde kızarık döküntü de görülür. (Kızamığa çok benzer)

2. Dönem

Ateşin ilk gününden yaklaşık 2 hafta sonra başlayan bu dönemde el ve ayaklarında geniş soyulma alanları ortaya çıkar. Eklem ağrıları, karın ağrısı, bulantı-kusma ve ishal de görülebilir.

Çocuklarda Kawasaki Hastalığı teşhisi

Kawasaki hastalığının tanısı için tek bir test yoktur. Genellikle, aynı belirtilere neden olabilen diğer belirtiler dışlanarak tanıya gidilir. 5 günden fazla ateşi olan ve yukarıdaki 1. dönem belirtilerinden en az 4'ünün eşlik ettiği çocuklarda Kawasaki hastalığı tanısı konur.

Çocuklarda Kawasaki hastalığı tedavisi

Tanı konur konmaz, mümkünse ateşin başlamasından sonra en geç 10 gün içinde damardan gamma globülin (immünglobülin de denir) verilmelidir. Tedaviye başladıktan sonra yaklaşık 2 günde tüm belirtiler sona erer ama tedavi 5 ile 7 güne kadar uzatılmalıdır. (Gamma globülin saf doğal antikor olup çok pahalı bir ilaçtır ancak sosyal güvelik kurumu ödemektedir) Başarı %100’e yakındır. Kalp sorunlarına engel olmak için de aspirin kullanılması gerekecektir.

Kawasaki hastalığının komplikasyonları

Kawasaki hastalarında eğer tedaviye ilk 10 günde başlanırsa komplikasyon ortaya çıkması beklenmez. Ancak tanı konamayan ve tedavisi geç başlanan vakalarda hastalığın kalbi etkilemesi ve kalbe ait belirtilerin ortaya çıkması olasıdır. Kalp damarlarında iltihap, koroner damarlarda genişlemeler, kalp kapakçıklarında bozulmalar ile buna bağlı kalp yetmezliği, kalpte ritim bozukluğu istenmeyen komplikasyonlardır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram