Sevdiklerimize dair her şey...

Mitral Valv Prolapsusu (MVP)

Kalp maketi

Kalpte sol kulakçıkla sol karıncık arasındaki mitral kapakçıkların iyi çalışmamasından kaynaklanan bir durumdur. Çok sık rastlanan bu durum kritik bir kalp hastalığını yansıtmaz ve başka bir hastalığın da belirtisi olamaz.

Çoğu kez çarpıntı, morarma, tıkanma, göğüs ağrısı vb hiçbir belirtisi olmadığı için erişkin çağına kadar saptanamayabilir. Saptanan vakalar ise çok hafif bir kalp sesi değişikliği ile şüphelenilir ve ekokardiyografi ile tespit edilir.

Mitral valv nedir?

Aşağıdaki kalp resminde 10 numara ile gösterilen kapakçık mitral valftir. Sol kulakçıktan(9) sol karıncığa(12) dolan kan, kalbin kasılması ile aort damarına pompalanır. Kalbin bu kasılması anında mitral kapaklar kapanıp kanın sol karıncıktan sok kulakçığa geri kaçmasına engel olur. Mitral valv bu esnada bir çeşit çek-valf olarak çalışır.

MVP nedir?

Yukarıda anlattığımız normal işlevini göremeyen mitral kapakçıklardan bir veya ikisi, kalbin kasılması sırasında sol karıncıktan kulakçığın içine doğru girerek kanın geri kaçmasına neden olarak veya olmaksızın sol kulakçık ve karıncık arası çek-valf görevini tam olarak yapamaz. Bu esnada sol karıncıktaki kan sol kulakçığa doğru geri kaçak da yapabilir.

MVP belirtileri nelerdir?

Çoğu MVP vakasının belirti vermediğini, tesadüfen saptandığını biliyoruz. Kalp seslerinin dinlenmesi sırasında mitral kapakçıkların geri kaçışı esnasında bir klik sesi duyulabilir. Kapakların geri kaçışına kan da eşlik ediyorsa dar bir delikten geçen kanın yaptığı üfürüm sesi de klik sesine eşlik eder.

Nadiren aşağıdaki belirtiler de olabilir:

  • Halsizlik, çabuk yorulma,
  • Egzersizle ortaya çıkan göğüs ağrısı,
  • Çarpıntı hissi
  • Aralıklı göğüs ağrısı

Dikkat!!!

MVP’de göğüs ağrısı keskin olmakla beraber kişiden kişiye de değişir. Eğer çocuğunuzda;

  • Her egzersizde göğüs ağrısı ortaya çıkıyorsa,
  • Ağrı, göğüste baskı veya ezilme hissine neden oluyorsa,
  • Birkaç saniyeden uzun süren çarpıntı, sersemlik, nefes darlığı nedeni oluyorsa doktorunuza danışın.

MVP tanısı nasıl koyulur?

Az önce de ifade ettiğim gibi çoğu vakada tanı tesadüfen üfürümün duyulması ile konur. Belirti veren çocuklarda da üfürümün duyulması ve ekokardiyografi yapılması ile kesin tanı konur.

Ekokardiografi (kısaca EKO) nedir?

MVP tedavisi nasıl olur?

Özel bir tedavi gerekmemektedir. Uzun vadede ailenin dikkat edeceği veya çocuğu koruyacağı bir durum da yoktur.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram