Romatizmal Ateş (Kalp Romatizması)

Romatizmal Ateş (Kalp Romatizması)

Çocuğum sık sık bademcik iltihabı oluyor, bademciklerini aldırırsak kalp romatizmasından koruyabilir miyiz?

Hayır! Kalp romatizmasına neden olan bademcik değil bademciği iltihaplandıran streptokok (Beta) mikrobudur (Bkz Beta mikrobu nedir?). Beta hemolitik streptokok bakterisinin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eğer iltihap da iyi tedavi edilmemişse eklem romatizması gelişebilir. Dikkat edilirse bademcik iltihabı zorunluluğu yoktur, streptokok farenjiti (anjin) de olması romatizmal hastalık için yeterlidir. Beta bakterisi enfeksiyonları tedavisiz de iyileşebilirler ancak kalp kapakçıklarına vurma riski çok artar.

Belirtiler

En çok 5–15 yaş arası çocuklarda görülür. Belirtiler boğaz enfeksiyonundan 2–4 hafta sonra başlar. El-ayak bilekleri, diz ve dirseklerde şişme, kızarıklık ve ağrı olur. Bu tür ağrılar bir eklemde başlar, 2-4 gün sonra o eklemdeki şişlik inip bir başka eklemde ortaya çıkar. Buna biz gezici geçici artrit diyoruz. O sırada hasta yere bile basamayacak kadar ağrılıdır. (Eklemlerde sadece ağrı olması romatizma tanısı için yeterli değildir ancak yine de şüpheyi ortadan kaldırmaz)

Vücutta kırmızı döküntü de olabilir. Cilt altında özellikle alt bacak ön yüzünde sert ağrılı kırmızı şişlikler (cilt altı nodülleri) de tipiktir. Kalp kapakçıklarında tahribat başlarsa çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp büyümesi ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Tanı

Tanı için tam kan sayımı, boğaz kültürü, EKG ve ekokardiyografi çekilmesi gerekebilir.

ASO romatizma testi midir?

ASO streptokok bakterisinin streptolizin-O adlı bir yüzey antijenine karşı vücut tarafından yapılan bir antikordur (anti streptolizin O). Sadece streptokok enfeksiyonu geçirildiğinin kanıtıdır. Yani eklem veya romatizması olunmasa da streptokok enfeksiyonu ASO’nun yükselmesine neden olabilir. Maalesef bazı meslektaşlarımız hala ASO yüksekliğine bakarak eklem romatizması tanısı koymaktadır.

Tedavi

Okul çağındaki çoğu çocuğun boğaz iltihabının iyi tedavi edilmesi kalp romatizmasından korunma için yeterlidir.

Eğer bir ateşli üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında eklem romatizması belirtileri ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurunuz. Tedavide yüksek doz aspirin veya kortizon kullanılması gerekebilir.

Tedavi sonrasında senelerce aylık koruyucu penisilin iğneleri yapılması neredeyse zorunludur.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bebekle Uçak Yolculuğu
Çocuklarda Beslenme Alışkanlığının Düzenlenmesi
Çocuk ve Boşanma
Koksaki ve El Ayak Ağız Hastalığı
Ir arriba