Sevdiklerimize dair her şey...

Burunda Yabancı Cisim

Burunda Yabancı Cisim

Burun yabancı cisimlerine genellikle çocuklarda ve akıl hastalarında rastlanır. Buruna yabancı cisim, oyun sırasında bilinmeden ya da kasten sokulur. Çoğunlukla da burun kanamalarına neden olur. Kanamanın durdurulması veya yabancı cismin dışarı atılması için, burun hiçbir zaman sıkılmamalıdır. Yabancı cisim burun içi mukozasını tahriş eder. Mukoza şişerse yabancı cismin önünü kapatarak görülmesine engel olur. Bu durum genellikle gecikmiş vakalarda görülür.

Uzun süreli, tek taraflı, kötü kokulu, iltihaplı veya kanlı burun akıntısı varlığında burun yabancı cismi akla gelmelidir. Burun muayenesinde akıntıların aspire edilerek temizlenmesinde sonra genellikle yabancı cisim görülür. Burundaki yabancı cisim görülerek, burun pensleriyle alınır. Mukozada şişme varsa cisim görülmez. Şişkinlik ilaçlarla giderildikten sonra cisim çıkarılmalıdır. Burun yabancı cisimleri çocuklarda uygun anestezi koşulları altında aspiratör veya kıvrık uçlu bir enstrüman ile cismin arkasından öne çekilerek yaralamadan çıkartılmalıdır. Bu işlem sadece konunun uzmanı bir doktor tarafından yapılmalı, burun içine uzun kıvrık aletler ebeveynler tarafından sokularak ev koşullarında çıkartılmaya çalışılmamalıdır. Böyle hareketler burun kanamalarına ve travmaya yol açabilir. Evde denenebilecek tek girişim karşı burun deliğinin parmakla bastırılıp tıkanması ve hastanın sümkürtülmesidir. Yabancı cisimler burunda aksırık refleksine sebep olur. Aksırık çoğu kere yabancı cismin atılmasını sağlar Bu hareket başarılı olmazsa başka bir şey denenmemelidir.

Organik yabancı cisimler(mesela bezelye, nohut vs) , şişerler ve geç tıkanıklık yaparlar. Çıkarılırken parçalanırlar. İnorganik yabancı cisimler (mesela boncuk, oyun hamuru vs), bu bakımlardan farklıdır. İşlem sırasında sert ve keskin köşeleri ile burun içine hasar verebilirler. Yabancı cismin içeride uzun süre kalması iltihaplı akıntıya, burun taşı oluşmasına, mukozada ülserlere ve polipleşmelere yol açabilir. Tek taraflı burun tıkanıklığı ve kötü kokulu akıntı aileler için uyarıcı olmalıdır.

* Bu yazının hazırlanmasında Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı'nın konuyla ilgili broşüründen yararlanılmıştır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Op. Dr. A. Mert Bilgili

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

1970 İstanbul doğumlu olan Op. Dr. A. Mert Bilgili, İstanbul Alman Lisesi’nden 1989 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümünü 1995 senesinde bitirmiş, ardından da 1996 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesinde başladığı uzmanlık eğitimini 2000 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bitirmiştir. 2001 ve 2005 yılları arasında Haseki Eğitim hastanesinde başasistan olarak akademik çalışmalarına devam etmiş, 1999 yılından 2004 yılına kadar da ulusal ve uluslararası katılımlı ‘Haseki Aylık KBB Panelleri’nin organizasyonunu yürütmüştür. 2005 yılında tam zamanlı olarak ENT Kulak Burun Boğaz Merkezi ekibine katıldı ve 2015 yılına kadar bu klinikte çalıştıktan sonra yakın arkadaşı ve ortağı plastik cerrah Dr. Aret Çerçi Özkan ile kendi merkezlerini açtı. Çalıştığı spesifik alanlar burnun primer ve revizyon (düzeltme amaçlı) fonksiyonel ve estetik cerrahisi, burun bölgesi ameliyatları, uyku apnesi, horlama cerrahisi, baş boyun bölgesinin tümör ve kanser cerrahisi ve pediatrik otorinolarengolojidir. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Onat Tevfik ve Azra’nın babası, Özlem Akgün Bilgili’nin eşidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram