Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Burun Kanaması

Çocuklarda Burun Kanaması

Çocuklarda burun kanaması nadiren hayatı tehdit edici bir özelliğe sahip olsa da çocuk ve ailesi açısından kana bulanmış bir yüz görüntüsü oldukça korkunç ve heyecan vericidir. Burun, kanlanması bol bir organdır. Burun kanamaları, birkaç damla ile kısa süren kanamalardan, ciddi boyutlarda, bol miktarda ve uzun süren kanamalara kadar geniş bir yelpaze içerisinde olabilirler. Bu yüzden, her burun kanaması çok iyi değerlendirilmelidir.

Kulak Burun Boğaz uzmanları burun kanamalarını ön ve arka kanamalar olarak ikiye ayırırlar. Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran ya da oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arkadan gelen kanama genze doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir.

Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır.

Çocuğunuzda burun kanaması varsa...

Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alın. Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzüne doğru bastırın. Beş dakika böyle bekleyiniz. Başını kalbinden daha yüksek tutmaya dikkat edin. Bu nedenle oturmak ya da baş daha yukarı konumda uzanmak önerilir. Burun ve yanağına buz tatbik edilir.(Bir plastik torba içine buz doldurarak.)

Kanama durduktan sonra tekrar başlamasını önlemek için çocuğun sümkürmesi önlenmeli, ağır şeyler kaldırmak gibi zorlayıcı hareketler engellenmeli, baş göğüs hizasından yukarıda tutulmalıdır. Kanama tekrar başlarsa öncesinin aksine burun sümkürerek temizlenmeli burun içine dekonjestan özellikli burun spreyi sıkılmalı ve parmaklarla sıkılıp gene beş dakika beklenmelidir. Kanama gene durmazsa bir kulak burun boğaz hekimine danışmak gerekir.

Eğer kanama durmayıp artma eğilimi gösteriyor, halsizlik, yorgunluk, soluk bir cilt rengi fark ediliyor, dışarı değil de boğazın arkasından aşağı doğru kanıyorsa bir uzman ile haberleşip acil servise başvurmak gerekir.

Çocuk Doktorunun Notu

Uzun süren tekrarlayan kanamalarda Hemofili hastalığı veya von Willebrand hastalığı gibi doğuştan pıhtılaşma fonksiyon bozuklukları düşünülmelidir. Bu amaçla kan tahlilleri yapılmalıdır.

* Bu yazının hazırlanmasında Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Vakfı'nın konuyla ilgili broşüründen yararlanılmıştır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Op. Dr. A. Mert Bilgili

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

1970 İstanbul doğumlu olan Op. Dr. A. Mert Bilgili, İstanbul Alman Lisesi’nden 1989 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp bölümünü 1995 senesinde bitirmiş, ardından da 1996 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesinde başladığı uzmanlık eğitimini 2000 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bitirmiştir. 2001 ve 2005 yılları arasında Haseki Eğitim hastanesinde başasistan olarak akademik çalışmalarına devam etmiş, 1999 yılından 2004 yılına kadar da ulusal ve uluslararası katılımlı ‘Haseki Aylık KBB Panelleri’nin organizasyonunu yürütmüştür. 2005 yılında tam zamanlı olarak ENT Kulak Burun Boğaz Merkezi ekibine katıldı ve 2015 yılına kadar bu klinikte çalıştıktan sonra yakın arkadaşı ve ortağı plastik cerrah Dr. Aret Çerçi Özkan ile kendi merkezlerini açtı. Çalıştığı spesifik alanlar burnun primer ve revizyon (düzeltme amaçlı) fonksiyonel ve estetik cerrahisi, burun bölgesi ameliyatları, uyku apnesi, horlama cerrahisi, baş boyun bölgesinin tümör ve kanser cerrahisi ve pediatrik otorinolarengolojidir. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. Onat Tevfik ve Azra’nın babası, Özlem Akgün Bilgili’nin eşidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram