Konjenital Laringomalazi

Konjenital Laringomalazi

Maalesef bazı tıbbi durum ve hastalıkların Türkçe karşılığını bulmakta güçlük çekiyoruz. Onun için önce yazının girişinde bazı terimlerin açıklamasını yaparak başlamak istiyorum. Larinks, ses tellerinin bulunduğu gırtlak kısmının tıbbi adıdır. (İngilizce “voice box” yani ses kutusu olarak da geçer) Konjenital sözcüğü ise, “doğumda var olan”, “doğduğundan itibaren var olan” demek oluyor. Doğumdan itibaren görülen hırıltılı ses kısıklığının (-ki bunun adı da “stridor”) en sık nedenidir.

Nedeni nedir?

Fetus gelişimi sırasında gırtlak yapılarının bazılarında tam olgunlaşmama ve kıkırdaklarda yumuşak kalmadan dolayı olur. Yumuşak gırtlak kıkırdağı, soluma sırasında çöker ve ötme tarzı bir sese neden olur. Vakaların hemen hepsinde soluk alma sırasında ötme olur, soluk verme sırasında ses duyulmaz. Olguların %60’ında doğumdan itibaren ses duyulurken bir kısmında bebek 1 aylık olana kadar stridor duyulmaz!

Tanı yöntemleri

Genelde stridor denen sesin hekim tarafından duyulması ve buna eşlik eden başka bir solunum sorunu olmaması ile yanı konur. Nadiren kulak burun boğaz muayenesi ve hatta endoskopik yoldan solunum yollarının incelenmesi (bronkoskopi) gerekebilir. Şiddetli vakalarda Laringomalaziyi taklit eden durumların dışlanması için çocuk kardiyolojisi kontrolü de yapılması gerekebilir

Tedavi ve Seyir

İyi huylu bir durum olan laringomalazinin tedavisi yoktur. Yaşla solunum yollarındaki yapılar olgunlaşır ve vakaların çoğu 1,5 yaş civarında kendiliğinden düzelir. Nadiren 5 yaşa kadar uzun süren vakalar bildirilmiştir.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir