Sevdiklerimize dair her şey...

Boy Kısalığı, Kemik Uzatma ve Deformite Düzeltme

Boy Kısalığı, Kemik Uzatma ve Deformite Düzeltme

İlizarov yöntemi

Rus bilim adamı ve ortopedi uzmanı Gavriil Abramovich Ilizarov’un distraksiyon osteogenesis'ini tanımlamasından sonra kemiklerin boyunu uzatmak ve eğri kemikleri düzeltmek çok güvenilir hale gelmiştir. Günümüzde teknolojinin de yardımı ile cücelik, bacak kemiklerinden ve gerekirse kol kemiklerinden yapılan uzatma ile tedavi edilebilmektedir. Aynı teknoloji, kırık veya enfeksiyon nedeniyle oluşmuş kemik kısalıklarının ve eğriliklerinin tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır. Düzeltilecek veya uzatılacak kemiğe dışarıdan karbon veya özel alaşımdan yapılmış halkalar teller yardımıyla tutturulur ve kemik yavaş yavaş kademeli olarak düzeltilir ve/veya uzatılır. Bu cihaz belli bir süre kolda veya bacakta takılı kalabilir ve bakım gerektirir, bu süreç hasta için sanıldığından daha rahat geçmektedir çünkü cihaz takılı iken hastalar basarak değnekli veya değneksiz yürüyebilirler. Oldukça başarılı sonuçlar aldığımız bu yöntemle geçmişte tedavisi olmayan birçok sakatlık düzeltilebilmektedir.

Op. Dr. Gökçe Mık,

Yetişkin ve Pediatrik Ortopedi Uzmanı

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram