Çekilmiş Dirsek (Dirsek Çıkığı)

Çekilmiş Dirsek

Dirsek eklemine katılan üç kemikten biri olan radius başının subluksasyonu, tam olmayan çıkığıdır. Aslında dirseği sağlam tutan önemli bir ligamentin, annular ligament denen kuvvetli bağın yaralanmasıdır. Bu bağ normalde ön kolun başparmak hizasındaki kemiği olan radiusun, dirsek eklemine katılan kısmını, radius başını normal pozisyonunda destekler.

Çocuklarda dirsek çıkığı nasıl oluşur?

Dirsek dikine olarak çekme kuvvetine maruz kaldığında bu bağ ekleme doğru esner ve araya sıkışır. Dirsek ağrı nedeniyle hareket ettirilemez. Üç yaştan sonra nadir görülür.

Dirsek çıkığı durumunda ne yapmalı?

Basit bir manevra ile katlanan sıkışan bağ normale döner, ancak bunu hekimlerin uygulaması gerekir. Genellikle çocuk hemen dirseğini hareket ettirebilmeye başlar, hemen tedavi yapılmaz tanı geç konur tedavi geç yapılırsa nadir de olsa şişlik nedeniyle birkaç gün hareketsiz kalır. Genellikle röntgen kontrolüne bile gerek yoktur. Antienflamatuar şurup kullandırılır.

Çocuklarda dirsek çıkığı önlenebilir mi?

Genellikle ikinci bir kişi, ebeveyn, bazen büyük kardeş çekmesiyle, ya da, elinden tutup yürütürken çocuğun kendi ağırlığını koluna bırakmasıyla olduğundan tekrarlama ihtimali yüksektir. Bu pozisyona zorlanmazsa hiçbir işaret kalmayacak hale gelir.

Op. Dr. Gökçe Mık

Erişkin ve Çocuk Ortopedisi Uzmanı

Son Güncelleme: 9 Eylül 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ondokuz + 12 =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba