Sevdiklerimize dair her şey...
Makaleler
»
»

İçe Basma

İçe Basma

Ayakların basarken düz karşıya bakması gerekirken, içe bakması durumudur. İçe basmanın bir çok değişik nedeni olabilir. Küçük çocuklarda ve bebeklerde görülme olasılığı sıktır. Ayni zamanda “pigeon toes” (güvercin yürüyüşü) diye de adlandırılır: 2 yaşından küçük çocuklarda neden yüksek olasılıkla tibial intorsiyondur (kaval kemiğinin içe dönük olması) bu durum bebeğin anne karni içindeki pozisyonundan ileri gelir. 2 yaşından büyük çocuklarda ise en sık neden uyluk kemiğinin içe dönüklüğüdür (femoral anteversiyon fazlalığı). Uyluk kemiği kalça seviyesinden içe dönüktür. Bu durum dizlerin ayakların ve ayak parmaklarının hep beraber içi göstermesine sebep olur. Bu çocuklarda bacaklarını çaprazlayıp altına alarak oturma sık görülür (“W” oturuşu).

Bir diğer içe basma nedeni ayağın ön kısmının içe dönmesidir. Bu durum genelde doğuşta görülen anomalidir.

Nasıl Tanı Konur?

Çocuğunuz yürürken veya adım atarken ayaklarının içi göstermesi durumunda bir pediatrik ortopediste başvurmanız gerekmektedir. Genellikle muayene ile bazen de görüntüleme yöntemleri yardımı ile kolaylıkla tanı konabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle tedavi gerekli değildir. İçe basma zamanla kendiliğinden düzelebilir. 2 yaş altındaki çocuklarda çocuk ayağa kalktığında ve yürümeye başlayınca durum düzelir. 2 yaş üstü çocuklarda tedavi çocuğun bacaklarını çapraz yaparak oturmasına engel olmaktır. Çocuklar okul çağına geldiklerinde ve zamanlarının büyük çoğunluğunu sandalyede normal pozisyonda oturarak geçirdiklerinde bu durum düzelir. Ayaklardan içe dönmesinden kaynaklanan “Metatarsus adduktus” diye adlandırılan rahatsızlık aynı doğuştan çarpık ayak gibi hayatın ilk yıllarında alçı ile daha sonraları da ameliyat ile düzeltilebilir.

Op. Dr. Gökçe Mık
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram