Sevdiklerimize dair her şey...

Nasıl Ayakkabı Almalı?

Nasıl Ayakkabı Almalı?

Bebek ayakkabısı seçimi

Doğum sonrası ayaklarda herhangi bir anormallik olduğu belirtilmemişse, bebeğin giyeceği ayakkabı, yumuşak tabanlı, ayağı tam olarak saran patik kadar rahat kavrayabilecek tarzda olmalıdır. Ayakta ortopedik bir sorun yoksa ortopedik ayakkabı gerekli değildir. Hatta piyasada ortopedik olduğu belirtilen bir kısım ayakkabıların bazılarında ayak sağlığına zarar verecek tarzda destekleri olduğu görüldüğünden mümkünse ayağı saracak yumuşak kumaştan veya deriden yapılmış patikler kullanmasını önermekteyiz. Ancak ayakta bir anormallik olduğu fark edilirse mutlaka ortopedist tarafından değerlendirilip giyeceği ayakkabıya karar verilmelidir.

Çocuk bir yaşına geldiğinde yürümesi beklenir. Bir buçuk yaşına geldiği halde şayet yürümemiş ise, ortopedist muayenesi gereklidir. Tabanda çok sayıda kemik ve bağ vardır; bunlar vücut ağırlığı altında ezilerek sertleşir ve olgunlaşır. Yürümeye başlayan çocuk için de mümkün olduğunca yumuşak, esneyebilen ve ayağı saran ayakkabı giymesi önerilir. Yumuşak tabanlı ayakkabıyla bebek tabandan gelen sinirsel uyarıları hissederek daha iyi basar ve dengesini daha iyi kurar. Basış anormalliği, ayakta dönüklük gibi problemler olmadığı sürece -ki bu bir ortopedist tarafından belirlenebilir, ortopedik ayakkabı şartlanması olmamalıdır.

Sonuç

Ortopedik anormallik yoksa özellikle tabanı yumuşak ayağı tam saran herhangi bir ayakkabı kullanmalıdır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram