Sevdiklerimize dair her şey...
Bebek Hastanesi Sitesi Logosu

Parantez Bacak ve "X" Bacak

Ayakta duran bir bebeğin bacakları

Normalde ayakta durduğumuzda topuklar birbirine değse de dizler değmez. Bunun tersi olduğu çocuklarda x-bacak durumu söz konusudur. Bacakların diz seviyesinden içe doğru veya dışa doğru kavis yapması ailelerin dikkatini çeken ve endişelenmelerine sebep olan bir durumdur. Bacaklarda izlenen bu yapısal durum genellikle çocuğun büyüme süresince oluşan normal bir durumdur keza çocuklar 2 yaşına kadar bacakları dizlerden içe doğru kavis yapar, Bu durum 2-3 yaş civarında başlayıp 4 yaş civarında iyice belirginleşir. 7 yaşlarında çocuklar normal bacak yapısına kavuşurlar.

Çocuklarda X-bacak nedenleri:

X-bacak, bacakların gelişiminde geçici ve normal bir durum olarak değerlendirlmektedir. Normalde de 3 yaşındaki bebeklerin %20'sinden fazlasının ayak bilekleri arasında 5 cm mesafe vardır. Bu mesafe 7 yaşındakilerin sadece %1'inde mevcuttur. X- bacak başlı başına izole bir durum olabileceği gibi raşitizm gibi bir hastalığa bağlı da olabilir. Obezitede de x-bacak görüntüsü vardır ama aslında gerçek X-bacak değildir. Parantez bacağın kalıcı olması veya aşırı “X” bacak olması durumda uzman doktor tarafından değerlendirilmeli ve özel filmler çekilmelidir. Kaval kemiğinin (tibia) büyüme plağında hasar oluşması da tek taraflı X-bacak nedeni olabilir.

Parantez bacağın kalıcı olması veya aşırı “X” bacak olması durumda uzman doktor tarafından değerlendirilmeli ve özel filmler çekilmelidir.

Op. Dr. Gökçe Mık
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 4 =

Popüler Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuğum Çok Sakar

Çocuklarda Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir? Bu çocuk kime çekti? Neden bu kadar sakar? Daha ayakkabısını bile bağlayamıyor? Babası da böyleydi.. […]

Bebek Hastanesi Sitesi Logosu
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu
Bilgi ve tecrübelerini paylaşabileceği bir platform kurmak isteyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Uzunoğlu, siteyi 2009 senesinde yayına almış, bugün alanlarında uzman başka hekim ve yazarların da katkı sağladığı bir sağlık portalına dönüştürmüştür.
© 2009-2020 BebekHastanesi.com | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram