Parantez Bacak ve “X” Bacak

Ayakta duran bir bebeğin bacakları

Normalde ayakta durduğumuzda topuklar birbirine değse de dizler değmez. Bunun tersi olduğu çocuklarda x-bacak durumu söz konusudur. Bacakların diz seviyesinden içe doğru veya dışa doğru kavis yapması ailelerin dikkatini çeken ve endişelenmelerine sebep olan bir durumdur. Bacaklarda izlenen bu yapısal durum genellikle çocuğun büyüme süresince oluşan normal bir durumdur keza çocuklar 2 yaşına kadar bacakları dizlerden içe doğru kavis yapar, Bu durum 2-3 yaş civarında başlayıp 4 yaş civarında iyice belirginleşir. 7 yaşlarında çocuklar normal bacak yapısına kavuşurlar.

Çocuklarda X-bacak nedenleri:

X-bacak, bacakların gelişiminde geçici ve normal bir durum olarak değerlendirlmektedir. Normalde de 3 yaşındaki bebeklerin %20’sinden fazlasının ayak bilekleri arasında 5 cm mesafe vardır. Bu mesafe 7 yaşındakilerin sadece %1’inde mevcuttur. X- bacak başlı başına izole bir durum olabileceği gibi raşitizm gibi bir hastalığa bağlı da olabilir. Obezitede de x-bacak görüntüsü vardır ama aslında gerçek X-bacak değildir. Parantez bacağın kalıcı olması veya aşırı “X” bacak olması durumda uzman doktor tarafından değerlendirilmeli ve özel filmler çekilmelidir. Kaval kemiğinin (tibia) büyüme plağında hasar oluşması da tek taraflı X-bacak nedeni olabilir.

Parantez bacağın kalıcı olması veya aşırı “X” bacak olması durumda uzman doktor tarafından değerlendirilmeli ve özel filmler çekilmelidir.

Op. Dr. Gökçe Mık
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

Son Güncelleme: 4 Nisan 2020

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − üç =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba