Çocuklarda Parmak Ucunda Yürüme

Parmak Ucunda Yürüme

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda parmak ucu yürüyüşü oldukça sık rastlanılan bir durumdur ve genellikle 2 yaşlarında düzelme eğiliminde olmakla beraber bazı durumlarda kalıcı olabilir. Zaman zaman parmak ucuna basarak yürümek her hangi bir problemi işaret etmez ve normal çocuklarda da görülebilir. Fakat 2 yaşından sonra hemen her zaman parmaklarının ucunda yürüme gözlenen çocuklar mutlaka uzman doktor tarafından görülmelidirler.

Büyük çocuklarda parmak ucuna basarak yürüme ve sadece tek taraflı olması serabral palsi (beyin felci) gibi nörolojik bir hastalığın bulgusu olabilir. Beraberinde idrar ve kaka kontrolü olması, bacaklarında boy farkı bulunması tethered cord sendromu denen omurilikle ilgili bir sorunu düşündürür.

Parmak Ucunda Yürüme Nedenleri:

Alışkanlık: En sık nedendir; bebek yürümeye özellikle yürüteçle başladıysa daha çok görülür. Zaman zaman normal, bazen de parmak ucunda yürür. Diğer durumlarda ise hiç normal yürüme gözlenmez.

Kısa Aşil tendonu

Serebral Palsi

Otizm

Musküler distrofi (Kas hastalıkları)

Omurilik Bozuklukları

Diğer bakımlardan sağlıklı bir çocukta kalıcı parmak ucu yürüyüşü seri alçılama veya ileri düzeyde ise cerrahi tedavi gerektirir.

Op. Dr. Gökçe Mık
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

Son Güncelleme: 9 Eylül 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

üç × 3 =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba