Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Parmak Ucunda Yürüme

Parmak Ucunda Yürüme

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda parmak ucu yürüyüşü oldukça sık rastlanılan bir durumdur ve genellikle 2 yaşlarında düzelme eğiliminde olmakla beraber bazı durumlarda kalıcı olabilir. Zaman zaman parmak ucuna basarak yürümek her hangi bir problemi işaret etmez ve normal çocuklarda da görülebilir. Fakat 2 yaşından sonra hemen her zaman parmaklarının ucunda yürüme gözlenen çocuklar mutlaka uzman doktor tarafından görülmelidirler.

Büyük çocuklarda parmak ucuna basarak yürüme ve sadece tek taraflı olması serabral palsi (beyin felci) gibi nörolojik bir hastalığın bulgusu olabilir. Beraberinde idrar ve kaka kontrolü olması, bacaklarında boy farkı bulunması tethered cord sendromu denen omurilikle ilgili bir sorunu düşündürür.

Parmak Ucunda Yürüme Nedenleri:

Alışkanlık: En sık nedendir; bebek yürümeye özellikle yürüteçle başladıysa daha çok görülür. Zaman zaman normal, bazen de parmak ucunda yürür. Diğer durumlarda ise hiç normal yürüme gözlenmez.

Kısa Aşil tendonu

Serebral Palsi

Otizm

Musküler distrofi (Kas hastalıkları)

Omurilik Bozuklukları

Diğer bakımlardan sağlıklı bir çocukta kalıcı parmak ucu yürüyüşü seri alçılama veya ileri düzeyde ise cerrahi tedavi gerektirir.

Op. Dr. Gökçe Mık
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram