Sevdiklerimize dair her şey...
Bebek Hastanesi Sitesi Logosu

Tarsal Koalisyon

Tarsal Koalisyon

Tarsal koalisyon hastalığı ayak kemiklerinde normalde ayrı durması gereken iki kemiğin birbirine yapışık olmasıdır. Bu durum genellikle bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında eklemlerdeki anormal gelişimden dolayı olur. En sık kalkaneus ile naviküler kemik ve kalkaneus ile talus kemikleri arasında meydana gelir. Kemikler arsındaki yapışıklık bağ dokusu, kıkırdağımsı veya kemiğimsi olabilir. Doğumda bağ dokusu ile olan yapışıklık yaş ilerledikçe daha sert kemik haline dönüşür. Hayatın ilk yıllarında çoğunlukla şikayet oluşturmaz iken ilerleyen yaşlarda düzelmeyen, katı ve ağrılı bir düz tabanlık ve sık sık ayak bileği burkulması şikayetleri oluşur. Tabanlık ve ayakkabı modifikasyonları gibi tedavi yöntemleri denense de çoğu zaman başarılı olmaz ve yapışık kemiklerin ayrılması için cerrahi tedavi gerekir.

Op. Dr. Gökçe Mık
Yetişkin ve Pediyatrik Ortopedi Uzmanı

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 18 =

Popüler Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuğum Çok Sakar

Çocuklarda Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir? Bu çocuk kime çekti? Neden bu kadar sakar? Daha ayakkabısını bile bağlayamıyor? Babası da böyleydi.. […]

Bebek Hastanesi Sitesi Logosu
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu
Bilgi ve tecrübelerini paylaşabileceği bir platform kurmak isteyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Uzunoğlu, siteyi 2009 senesinde yayına almış, bugün alanlarında uzman başka hekim ve yazarların da katkı sağladığı bir sağlık portalına dönüştürmüştür.
© 2009-2020 BebekHastanesi.com | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram