Sevdiklerimize dair her şey...

Tenya (Şerit, Yassı Solucan)

Tenya (Yassı Solucan)

Tenyalar insanda enfeksiyona neden olan bir yassı şerit şeklinde bir parazit çeşididir. Erişkin hali 4 ile 12 metre arası boya ulaşır. Genişliği birkaç milimetre kadardır.

Tenya Nasıl Bulaşır?

Çiğ ve az pişmiş et yenmesi ile bulaşır. Tenya saginata parazitli sığır etinden, Tenya solium ise hasta domuzun etinin yenmesi ile ortaya çıkar. Larva dışkı ile atılır. Sığır gibi bir konak tarafından otlar yenirken ağız yolu ile hayvana bulaşır. Sığırın bağırsaklarından kana, oradan da kaslara gidip yerleşir, kistler oluşturur. İnsanlar parazit larvalarını, sığırın az pişmiş veya çiğ etini (çiğ köfte sevenlerin dikkatine) yiyerek alırlar. Kistler midede açılır ve ince bağırsağa ulaşıp 1-3 ayda erişkin hale gelirler.

Tenyanın Klinik Bulguları

Karın ağrıları, ishal, kilo kaybı, makatta kaşıntı vs yapar. Bazen parazit parçaları anüsten düşer ve ailede psikolojik sıkıntılara bile neden olabilir. Domuz tenyasının yumurtalarının nadiren ağız yoluyla (et ile değil) doğrudan alınması ile yumurtaların gidip yerleştiği organa özgü belirtiler de olabilmektedir! (Özellikle beyinde yerleşir!).

Tenya Tanısı Nasıl Konur?

Dışkıda yumurtaların görülmesi oldukça nadirdir. Daha çok dışkıda halkalar görülür.

Tenya Tedavisi

Pirazikuantel veya niklozamid adlı ilaçlar tek doz olarak kullanılır. Ölen parazit gövdesinin atılabilmesi için müshil de verilmesi uygundur.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram