Uyuz

Uyuz

Uyuz Nedir?

Uyuz, deri altında yerleşen, yumurtlayan yengeç benzeri bir eklembacaklı mikroskobik parazitin yol açtığı çok kaşıntılı bir deri hastalığıdır.

Sarcoptes scabiei hominis adlı bu parazit 0,4 mm boyunda, 4 bacaklı ve yarı küre şeklindedir. Günde 0,5 ile 5 mm hızla derinin en üstündeki boynuzsu tabakası içinde tüneller açarak ilerler. Dişisinin deri içinde açtığı tüneller, salgıladığı toksinler ve antijenik yapısından dolayı kaşıntı çok fazla olur.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz doğrudan veya dolaylı temas yoluyla bulaşır. Hasta kişinin derisi veya kullandığı elbise, havlu, çarşaf, battaniye vs ile temas gerekir.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Özellikle gece artan şiddetli kaşıntı, parazitin deriye girdiği yerde kızarıklık, deri altında açtığı tünele bağlı, deride ince kırmızı çizgiler, 1–2 mm’lik küçük, kırmızı ve kabarık çıkıntılar yapar. Tüneller küçük süt çocuklarında görülmeyebilir. Ayrıca küçük bebeklerde, erişkin ve ergenlerden farklı olarak avuç içi, taban, saçlı deri ve yüzde de lezyona rastlanabilir.

Uyuz Tedavisi Nasıl Olur?

Uyuz hastalığının başlangıcında kaşıntı olmasına rağmen tipik döküntüler ve uyuza özel lezyonlar henüz ortaya çıkmadığı için bir çok tecrübeli doktor tarafından bile alerji ve ürtiker ile karıştırılarak antialerjik ilaçlar, nemlendirici losyonlar vs denenmektedir. Bunların tedaviye yenıt vermemesi, kaşıntının giderek artması ve geceleri şiddetlenmesi ile teşhis birçok vakada daha geç konmaktadır.

Tedavide parazit öldürücü cilt losyonları ve kremler kullanılır. Bu kremler banyodan sonra sürülüp vücutta bırakılırlar. Ertesi gün tekrarlanır. Gerekirse 10 gün ara ile yeniden kullanılabilir. Aşırı kaşıntı içinse çok etkili olmasa da öezllikle sedasyon yapan antialerjik şurup ve losyonlar ile kortizonlu kremler denenebilir.

Elbise, yatak örtüleri, çarşaf ve çamaşırlar içinse uyuz hayvancığını öldürmek için yüksek sıcaklıkta uzun süre yıkama, yüksek sıcaklıkta yıkanamıyorsa kuru temizleme gerekir. Çamaşırlar yüksek derecede kurutma makinesinde kurutulmalı ve yine mümkün olan en yüksek derecede ütülenmelidir.

Doktorunuz gerekli gördüğü halde aile tedavisi yapılmasını isteyebilir.

Son Güncelleme: 9 Eylül 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu'nun fotoğrafı

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Devamını Göster

Yazardan Randevu Alın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + onbir =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba