Uyuz

Uyuz

Tanım

Deri altında yerleşen, yumurtlayan yengeç benzeri bir eklembacaklı mikroskobik parazitin yol açtığı kaşıntılı bir deri hastalığıdır.

Sarcoptes scabiei hominis adlı bu parazit 0,4 mm boyunda, 4 bacaklı ve yarı küre şeklindedir. Günde 0,5 ile 5 mm hızla derinin en üstündeki boynuzsu tabakası içinde tüneller açarak ilerler. Dişisinin deri içinde açtığı tüneller, salgıladığı toksinler ve antijenik yapısından dolayı kaşıntı çok fazla olur.

Bulaşma

Temas yoluyla bulaşır. Hasta kişinin derisi veya kullandığı elbise, havlu, çarşaf, battaniye vs ile temas gerekir.

Belirtiler

Özellikle gece artan şiddetli kaşıntı, parazitin deriye girdiği yerde kızarıklık, deri altında açtığı tünele bağlı, deride ince kırmızı çizgiler, 1–2 mm’lik küçük, kırmızı ve kabarık çıkıntılar yapar. Tüneller küçük süt çocuklarında görülmeyebilir. Ayrıca küçük bebeklerde, erişkin ve ergenlerden farklı olarak avuç içi, taban, saçlı deri ve yüzde de lezyona rastlanabilir.

Tedavi

Tedavide parazit öldürücü cilt losyonları ve kremler kullanılır. Bu kremler banyodan sonra sürülüp vücutta bırakılırlar. Ertesi gün tekrarlanır. Gerekirse 10 gün ara ile yeniden kullanılabilir. Aşırı kaşıntı içinse antialerjik şurup ve losyonlar ile kortizonlu kremler gerekebilir.

Elbise, yatak örtüleri, çarşaf ve çamaşırlar içinse uyuz hayvancığını öldürmek için yüksek sıcaklıkta uzun süre yıkama, yüksek sıcaklıkta yıkanamıyorsa kuru temizleme gerekir. Çamaşırlar yüksek derecede kurutma makinesinde kurutulmalı ve yine mümkün olan en yüksek derecede ütülenmelidir.

Doktorunuz gerekli gördüğü halde aile tedavisi yapılmasını isteyebilir.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir