Flor Terapisi

Flor Tedavisi

Flor terapisi sistemik ve lokal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sistemik flor terapisi; flor tabletleri, florlu tuzlar, su ve besinlerle sağlanmaktadır. Lokal flor terapisi ise florlu diş macunları, flor jelleri ve flor vernikleri ile uygulanmaktadır. Ayrıca son yıllarda çocuk diş hekimliğinde flor salgılayan dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Sistemik veya lokal terapilerden önce mutlaka diş hekimi ziyaret edilmelidir.

Flor terapisine başlanmadan öce hastalar diş hekimi tarafından muayene edilmelidir. Öncelikle hastalar çürük riski açısından değerlendirilirler (Yüksek, orta ve düşük risk grubu). Ebeveynlerinden alınan bilgilere göre içme suyunun flor miktarı, kullandıkları diş macunun içeriğinde ki flor miktarı, flor tableti veya flor katkılı besin tüketip tüketmediği değerlendirilmelidir. Fazla miktarda flor alınımı da bu kez dişlerde ‘florozis’ adı verilen renkleşmelere ve diş minesinde yapı bozukluğuna neden olmaktadır.

Yüksek ve orta risk grubunda ki çocuklara sistemik flor terapiden çok lokal flor terapisi önerilmektedir. 3 aylık veya 6 aylık aralıklar ile flor jelleri veya flor vernikleri uygulanmaktadır. Düşük risk grubunda ki çocuklara ise florlu diş macunu ile günde 2 defa dişlerinin düzenli olarak fırçalamaları, her yıl flor jeli uygulanması önerilmektedir. Florozis riskini ortadan kaldırmak için 6 yaşından küçük çocuklar için mutlaka çocuklar için üretilmiş, flor seviyeleri çocuklara göre ayarlanmış diş macunu kullanmaları önerilmektedir.

Sistemik flor terapisinde kullanılan, flor tabletlerinin her gün, uzun yıllar boyunca çocuğa verilmesi ebeveynler açısından uygulanması pek kolay bir yöntem değildir. Son yapılan çalışmaların sonuçlarına göre hamilelikte flor tableti kullanımı artık önerilmemektedir.

Dt. Pınar SELÇIK YAYIM

Bu yazıyı paylaş:

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir