Meme Sarkmalarının Tedavisi

Meme Sarkmalarının Tedavisi

Hamilelik ve emzirmenin neden olduğu meme elastikiyetinin kaybı, yer çekimi, göğüs üstüne yatma alışkanlığı gibi nedenler, yıllar içinde memelerin gevşeyip sarkarak biçimini kaybetmesine yol açabilir. Mastopeksi, memelerde oluşan sarkıklıkları düzelterek memelerin tekrar biçimlenmesini sağlayan bir ameliyattır. Mastopeksi ile meme ucu da gerektiğinde küçültülebilir.

Eğer, sarkmış olan memeler hacim olarak yetersiz ise, mastopeksi ile birlikte, meme protezi ile hacim desteği de sağlanması mümkündür.

Mastopeksi, görünümünüzü güzelleştirecek, öz güveninizi arttıracaktır. Ancak, bu tür bir girişim ile hayalinizdeki kişi olacağınızı veya çevrenizdeki insanların size karşı duygu ve düşüncelerinin bir anda değişeceğini düşünmemelisiniz. Sağlıklı, gerçekçi beklentileri olan hanımlar mastopeksi için uygun adaylardır.

Tekrar hamile kalmayı planlayan hanımlara mastopeksi tavsiye edilmez çünkü hamilelik, ameliyat edilmiş memelerin şeklini bozabilir. Mastopeksi ameliyatı emzirmeyi etkilemez.

Mastopeksi son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak özellikle sigara içen hanımlarda, enfeksiyon görülebilir. Sigara, izlerin iyileşmesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Cerrahınızın öneri ve tavsiyelerine uyarak, olası riskleri minimuma indirmek mümkündür.

Mastopeksi ameliyatından sonra, iç çamaşırı veya bikini altında kalacak çizgi biçiminde izler oluşur. Bu izler memenin sarkıklık derecesine göre, meme ucu altında küçük dik bir çizgi olabileceği gibi, çok sarkık memelerde, “ters T” biçiminde, meme kıvrımı altında kalacak bir iz şeklinde olabilir.

İlk görüşmede hasta cerrahına tüm şikayet ve beklentilerini anlatmalı ve cerrahın sunacağı önerileri dikkatle dinlemelidir. Operasyonun ne zaman yapılacağı konusunda cerrah ve hasta ortak bir karar vermelidir. İlaç ve sigara kullanımı olup olmadığı cerraha açıklanmalıdır.

Cerrah memelerin muayenesini ve ölçümünü yaptıktan sonra kullanılacak cerrahi teknik konusunda kararını vermeli ve bunu hastası ile paylaşmalıdır.

Mastopeksi, genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Memenin, sarkıklık derecesine ve protez kullanımı ihtiyacına bağlı olarak, 1,5-3,5 saat sürebilir.

Op. Dr. Aret Çerçi Özkan,

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Son Güncelleme: 9 Eylül 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + üç =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba