Sevdiklerimize dair her şey...

Kepçe (Yelken) Kulakların Düzeltilmesi

Yelken Kulakların Düzeltilmesi

Yelken kulak deformitesi, bir çocuğun ruh sağlığı ve arkadaş ilişkileri, açısından önemli sorun oluşturabilir.

Kulaklar 5-6 yaşlarında, gelişimini tamamlayacağından, yelken kulakların okul öncesi dönemde düzeltilmesi mümkündür. Çocukluk döneminde düzeltilmemiş yelken kulakların, ileri yaşlarda düzeltilmesi de elbette mümkündür.

Çocuğunuzun durumu veya kendi durumunuz, cerrahınızla ilk görüşmenizde değerlendirecek, sizin beklentileriniz ve cerrahınızın önerileri ile ortak bir karara varılacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı hakkında

Yelken kulak düzeltme ameliyatı hastanın yaşına göre, lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat yaklaşık olarak, 2-2,5 saat sürer.

Ameliyat safhaları, kulak arkasından deri çıkarma, kıkırdağı, mevcut biçimini zayıflatarak geriye katlayacak biçimde yeniden şekillendirme, kulak arkasında kalan derinin ucuca onarımı olarak özetlenebilir. Ameliyattan sonra kulaklar geniş pansumanlar ile kapatılır. Hasta aynı gece veya ertesi sabah taburcu edilir.

Yelken kulak düzeltme son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak küçük kan birikmeleri veya enfeksiyon görülebilir. Bunlar da genellikle ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Ameliyattan 10-12 gün sonra dikişler alınır ve pansuman yerine sporcuların kullandığı alın bantlarından takılarak kulaklar olası bir darbeden korunur. Alın bandının özellikle gece uykuda kullanılması kulakları korumak için çok önemlidir.

Gerekirse öğretmene, birkaç hafta boyunca biraz çocuğun aktivitelerine dikkat etmesi konusunda ricada bulunulabilir.

Daha fazla bilgi ve açıklamalar için cerrahınıza danışabilirsiniz.

Op. Dr. Aret Çerçi Özkan,

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram