Sevdiklerimize dair her şey...

Prematüre Bebeğin Beslenmesi

Arka planda yavrusunu alnından öpen bir anne ve önde içi mama dolu bir biberon

Prematüre bebek ne zaman beslenir?

Prematüre bebekler birçok nedenden dolayı ağız yoluyla veya sonda ile bir süre beslenemeyebilirler. Sindirim sisteminin olgunlaşmaması, suni solunum cihazına bağlı olma, apneler bebeğin ağız yolu ile beslenememesinin başlıca nedenleridir. Bu süre boyunca anne sütü salgısının devam etmesi için süt sağma pompalarından faydalanılabilir. Sağılan süt daha sonra verilmek üzere dondurularak saklanabilir. Sağılan anne sütü daha sonra bebeğin durumuna göre ağızdan veya burundan yerleştirilen bir sonda aracılığı ile bebeğe verilebilir. Zaman içinde bebeğin emmesi güçlendikçe, sonda ile besleniyorsa midede süt veya mama kalıp kalmadığı kontrol edilerek yavaş yavaş verilen süt miktarı arttırılabilir. Bebeğin emme refleksi güçlendikçe anne memesinden emmesi sağlanır.

Prematüre bebek ne ile beslenmeli?

Prematüre bebekler için en uygun besin kendi annelerinin sütüdür. Prematüre doğum yapan annelerin sütleri zamanında doğum yapan annelerin sütlerine göre daha fazla protein içerir. Ayrıca prematüre bebeklerin anne sütünü takviye ediciler de kullanılabilir. Bu takviyeler sağılan anne sütüne katılmak suretiyle verilir. (Doktorunuza danışın) Bebeklerin büyüme ve gelişmeleri yakından takip edilerek yeteri kadar beslenip beslenmediği anlaşılabilir. Ancak son zamanlarda bebeğin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için anne sütüne eklenen özel prematüre mamaları geliştirilmiştir. Ayrıca bu bebeklerin kemik gelişimlerinin normal olması için D vitamini, kansızlık gelişmesini önlemek için de demir almaları da gerekmektedir. D vitaminini yeteri kadar almazlarsa prematüre bebeklerde kolayca raşitizm gelişebilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram