Sevdiklerimize dair her şey...
Bebek Hastanesi Sitesi Logosu

Prematürite Anemisi

Kan yapıcı sistem (hemopoetik sistem), tüm kan hücrelerinin üretiminden sorumludur. Fetüste de kan yapıcı sistem yoğun bir şekilde çalışır ama erişkinden farklı olarak fetüste karaciğer gibi kemik iliği dışı yerlerde de kan yapılmaktadır. Fetüsün kan yapımında bir diğer fark da ürettiği hemoglobin molekülünden kaynaklanır. Fetüsün ürettiği hemoglobin (Hgb F) erişkin kanındaki hemoglobinden (Hgb A) farklıdır. Doğumdan sonra Hgb F azalıp yavaş yavaş Hgb A artar.

Erişkindeki gibi bebeklerde de alyuvarların ömrü sonsuz değildir. Yaşlanan alyuvarlar ölürken yeni alyuvarlar üretilmektedir. Yenidoğan bebeklerde alyuvar ömrü erişkindekinden daha kısadır. Prematürelerde ise alyuvar ömrü daha da kısa olup yeni alyuvar yapımı ise yavaş seyreder.

Kemik iliğinde yeni alyuvar yapımını uyarıcı eritropoetin (EPO) adlı hormona ihtiyaç vardır. Prematüre bebekler doğduklarında EPO miktarı hafifçe düşer, kan yapımı da buna bağlı olarak yavaşlar. Ayrıca prematüre bebeklerden tetkikler için sık sık kan alınması da anemiyi şiddetlendiren bir başka faktördür.

Tüm bu nedenler bir araya gelince prematüre bebeklerde anemi ortaya çıkar. Hafif anemi, bebek için önemli olmazken ciddi anemilerde kalp ve solunum yetmezliği riski ortaya çıkabilir.

Prematüre anemisinin tedavisi

Bazı bebeklere hastanede yattıkları süre içinde EPO verilmesi yeterliyken bazılarına kan nakli yapılması gerekebilmektedir. Doğumdan sonra da sağlam bebeklerde olduğu gibi 4 ayı beklemeden demir damlası takviyesi yapılmalıdır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuğum Çok Sakar

Çocuklarda Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu Nedir? Bu çocuk kime çekti? Neden bu kadar sakar? Daha ayakkabısını bile bağlayamıyor? Babası da böyleydi.. […]

Bebek Hastanesi Sitesi Logosu
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu
Bilgi ve tecrübelerini paylaşabileceği bir platform kurmak isteyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Uzunoğlu, siteyi 2009 senesinde yayına almış, bugün alanlarında uzman başka hekim ve yazarların da katkı sağladığı bir sağlık portalına dönüştürmüştür.
© 2009-2020 BebekHastanesi.com | Tüm hakları saklıdır. Uygulama: FocalHaus.com
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram