Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Büyüme Ağrısı

Büyüme Ağrıları

Birçoğunuz yavrunuzun geceleyin artan bacak ağrılarına, masaj için yalvarmalarına şahit olmuşsunuzdur. Ovalama ile ağrısı rahatlayan yavrunuza ilaç verip vermemekte tereddüt bile etmiş olabilirsiniz.

Büyüme ağrıları genellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda bacaklarda diz etrafı, uyluk boyunca ve ayak bileklerinde, bazen de kollarda ağrı yapan iyi huylu bir ağrı sendromudur.

En sık görülme 2 farklı yaş grubunda yoğunlaşır: 3-5 yaş ve 8-12 yaş. Kızlar ve erkeklerde eşit görülür.

Nedeni gerçekten tam olarak bilinmemektedir. Büyümekte olan kemiklerin ağrıya neden olabileceği hakkında elimizde yeterli delil yoktur. En muhtemel mekanizma, gün içindeki koşma, atlama, zıplama, tırmanma gibi fiziksel hareketlerin eklemleri yorması olarak düşünülmektedir.

Büyüme Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Ağrı genelde akşamüstleri ve gece ortaya çıkar veya artar. Hatta uykudan bile uyandırabilir. Aileler ağrının olduğu günlerde gündüz daha fazla hareketli olduğunu fark edebilir. Ağrı şiddeti çocuktan çocuğa değişir ve gün içinde pek belirti vermez. Ağrı süresi genelde yarım saatten kısadır ama nadiren saatler bile sürebilir. Bazı çocuklarda ağrı her gün olurken bazılarında günler hatta haftalarca ağrısız dönemler olabilir.

Aslında büyüme ağrısında ağrı yeri eklemler değil kaslardır. Baldır, uyluk ve bacak ön yüzünde ağrı daha fazla olur. Eklem hastalıklarında eklemlerde şişme, kızarıklık, ağrıya bağlı olarak basamama ve muayene sırasında artan ağrı varken büyüme ağrısında bunların hiçbiri görülmez. Üstelik çocuk muayene edilirken bacakları pasif hareketle kontrol edilirken rahatlar ve ağrısı azalır bile.

Büyüme Ağrısı Tanısı Nasıl Konur?

Genelde yukarıdaki hikayenin alınması tanı için yeterlidir. Muayenede eklemlerde hareket kısıtlılığı ve ağrı olmaması gerekir. Nadiren kan tahlilleri, (tam kan sayımı,lökosit formülü, sedimentasyon, CRP, LDH) çok nadiren de film çekilmesi gerekebilir.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu kez tedavi gerekmeden masaj yeterli olur. Ağrı biraz daha şiddetli ise hafif ağrı kesiciler, nadiren de antiromatizmal özellikli ilaçlar gerekebilir. Zaten yaş ile bu ağrıların tamamı düzelir.

Ne zaman doktorumu aramalıyım?

Ağrıya ateş, iştahsızlık, kilo kaybı gibi genel hastalık belirtileri eşlik ediyorsa, ağrı inatla devam ediyor, uzun sürüyor; eklemde şişlik, kızarıklık ve basmayacak kadar ağrı oluyorsa; vücutta döküntüler varsa doktorunuzu arayın. Çok nadiren Lösemi veya Artrit gibi daha ciddi durumların ayırımı yapılması gerekebilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram