Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Bilgisayarlı Tomografi

Çocuklarda Emar ve Bilgisayarlı Tomografi

Tomografi Nedir?

Bilgisayarlı tomografi (BT), compüterize tomografi (CT), compüterize aksiyel tomografi (CAT) hepsi aynı yöntemin adları olup burada en sık kullanılan adıyla kısaca BT diyeceğiz.

BT, X ışınlarıyla vücudun taranıp, elde edilen verilerin güçlü bir bilgisayar ve yazılımla bir araya getirilerek ayrıntılı görüntü çıkarılması esasına dayanır.

BT’nin avantajları

Hızlıdır

Çoğu çekim dakikalar, hatta saniyeler içinde biter. Acil durumlarda hızı nedeniyle tercih edilir (apandisit, kafa travmaları, vs.) Özellikle spiral BT sayesinde hız o kadar artmıştır ki çocuklarda anestezi ihtiyacı çok azalmıştır.

Ağrısızdır

BT cihazı içinde yatarken nasıl canı acıyabilir ki?

Kesinlik derecesi çok yüksektir

Hastanın yumuşak dokuları, kemik, kan damarları vs hakkında tek çekimde çok ayrıntılı bilgi verir.

Maliyeti düşüktür

Hastanın hareket etmesi halinde görüntü kalitesi MR’dan daha az bozulur.

İşlemden sonra vücutta radyasyon kalmaz

BT'nin Dezavantajları

Radyasyon alması

Yüksek doz radyasyonun zararlı etkisi bilinmektedir. Her ne kadar BT çekiminde düşük radyasyon alınıyorsa da ardışık çekimlerde(kronik hastalıklar nedeniyle sık BT çekimi) radyasyon dozu artar. Bu sıkıntıyı azaltmak için çocuk çekimlerinde cihazlarda ışın düzeyi iyice düşürülmektedir.

Anestezi komplikasyonu

Çok ender olmakla beraber uzun süre çekim yapılması gereken ve hareketsiz kalması mümkün olmayan bebeklerde anestezi gerekebilmektedir. Anesteziden kaynaklanan komplikasyonlara da çok nadir olmakla beraber, teorik olarak rastlanabilmektedir.

Çekilen BT’nin yorumlanıp görüntüdeki hastalıkların lezyonların vs. tanımlanması radyoloğun görevidir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram