Çocuklarda EEG Çekimi

Çocuklarda EEG Çekimi

EEG Nedir? Kimlere Çekilir?

İnsan beyninin çok düşük düzeyde elektriksel bir aktivitesi olduğunu biliyoruz. Beynin değişik bölgelerinden değişik düzeylerde yaydığı bu elektriksel aktivitenin özel cihazlarla kaydedilmesine (elektroansefalografi) EEG denir. Kayıt amacıyla kafatasının belirli bölgelerine küçük metal diskler takılır. Bu diskler de kayıt cihazına kablolarla bağlıdır. Beynin elektriksel faaliyetleri her beyin bölgesi için farklı ve önceden normalinin nasıl olduğu bilinmektedir. Böylece hastadan yapılan EEG kayıtlarının normalden farkı saptanabilmiş olur.

Neden EEG çekilir?

EEG çekme gerekçesi aslında çok fazla değildir:

En sık gerekçe epilepsi tanısı için EEG çekimidir; ayrıca organ nakillerinden önce beyin ölümü tanısı için, bazı uyku ve davranış bozukluklarında da EEG çekimi istenmektedir.

EEG çekimi öncesi nasıl bir hazırlık yapmalıyım?

Çoğu kez EEG çekimi öncesi özel bir hazırlık gerekmez. En önemlisi EEG problarının saçlı deriye yapışmasını sağlamak için saçlı derinin temiz olmasını sağlamaktır; bu amaçla saçta jöle, briyantin vs olmaması yeterlidir.

Bazen Uyku EEG’si çekimi gerekir. Bunun için hastanın uzun süre uyutulmaması ve EEG çekimi sırasında uykuya dalması sağlanmalıdır. Böyle bir zorunluluk olup olmadığını çekim öncesi teknisyen veya nörolog size bildirecektir.

EEG çekimi nasıl yapılır?

EEG çekim, EEG cihazının bulunduğu çekim odasında yapılır. Hasta yatar veya oturur pozisyonda tutulur, kafa derisine iletken yapışkanlı problar ve problara da kablolar takılır (bkz resim). Her bir elektrod beyinden gelen elektrik akımını yükselten bir cihazdan (amplifikatör) geçer ve beyin dalgalarının çizimi yapılır (Bkz çizim) Çekim bazen 20-30 dakika sürerken bazı durumlarda gece boyu video ile senkronize EEG çekimi yapmak gerekebilir.

Uzman nörolog bu grafikeri yorumlar ve hastalık hakkında fikir sahibi olur.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir