Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Ekokardiyografi

Çocuklarda Ekokardiyografi

Ekokardiyografi Nedir?

Kalbin yapı ve fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Ultrasonografi esasına dayanır. Aslında eko cihazı bir ultrason cihazıdır. Aynı ultrasondaki gibi kalbin içini, kanın girip çıktığı damarları, kapakçıkları kalp kasını göstermek mümkündür. (Her ultrason cihazıyla eko çekilemez çünkü eko cihazının çok özel bir de yazılımı vardır)

Ultrason cihazındaki gibi bir prob (cihaza kabloyla bağlı olan uç kısma prob denir) vardır. Kardiyolog, bu probu göğüs kafesinde değişik bölgelere değişik açılarda tutar ve kalbin içinde değişik bölgeleri odacıkları vs değerlendirir.

Ekokardiyografi çeşitleri

Bir de eko çeşitleri mi var? Evet, eko’nun da 4 çeşidi var ama tek işlem sırasında kardiyolog bakacağı bölgenin özelliğine göre o anda hangi modda eko çekimi yapacağına kendisi karar verir.

M-mod eko

Kalbin odacıklarının kalınlığını anlamakta kullanılır.

Doppler eko

Kalp odacıklarının ve damarlarının birbirleriyle doğru bağlantıda olup olmadıklarını ve kalbe giren çıkan kanın odacıklar ve kapakçıklarda geçişini gösterir.

Renkli Doppler Eko

Doppler ekonun renklisidir. Gelen ve giden kanın görüntüsü renklendirilmiş ve daha anlaşılır olmuştur.

2 boyutlu eko

Kalbin içinin yapıları ve hareketleri gerçek zamanlı olarak gösterilebilmektedir.

Eko ile hangi hastalıklar anlaşılır?

Doğumsal kalp hastalıkları (VSD, ASD vs kalp delikleri), kapak hastalıkları, kardiyomiyopatiler, kalp yetmezlikleri, anevrizmalar (koroner damar baloncukları), kalp zarı hastalıklarının (perikarditler) tanı ve takibi yapılabilmektedir

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram