Sevdiklerimize dair her şey...

Ultrasonografi

Ultrasonografi

Ultra: çok yüksek, sound (İngilizce: ses) kelimelerinin birlikteliğinden doğan bu tetkikin adı ultrason. Yani kulakla duyulamayacak kadar yüksek ses dalgalarının özel bir cihaz tarafından vücuda verilmesi ve bu ses dalgalarının yansımalarının kaydı esasına dayalıdır. Radyasyon içermemekte ve bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Gebelik sırasında bebeğin takipleri de ultrasonografiyle yapılmaktadır.

Ultrasonografi yöntemi çocuk hastalıklarında en çok nerelerde kullanılır?

Ultrasonografi ile en iyi “içi dolu” organlar görüntülenebilmektedir. Mesela karaciğer ve böbrek içi dolu organdır ve kendi doku yapılarındaki değişiklikler iyi görüntülenebilmektedir. Oysa bağırsakların içi gaz ve dışkı dolu olduğundan iyi görüntü vermezler. Yani ultrason cihazının probuyla incelenecek organ arasında hava (mesela bağırsak gazları) veya kemik dokusu girmiyorsa, ultrasonla her şeye bakılabilir. Bu bilgi ışığında ultrason ile çocuklarda nelere bakılabilir bir listeleyelim?

İdrar yolları

Böbrekler, mesane, idrar kanalları gözlenebilir. Buralardaki kistler, anomaliler, taşlar vs. görüntülenebilir.

Karaciğer, dalak

Bunlar da içi dolu organlardır ve dokudaki birçok değişiklik görüntülenebilir

Boyun bölgesi

Tiroit bezi, lenf bezleri, kan damarlarının akımı vs. görüntülenebilir.

Meme

Kadınlarda meme dokusundaki kist, nodül, iltihap, kanser vs. taranabilir.

Kaslar

Kaslar da içi dolu dokular olduğuna göre, kaslar da incelenebilir.

Eklemler

Kalça eklemi başta olmak üzere eklemleri içinde sıvı veya iltihap birikimi, tümöral oluşumlar görüntülenebilir.

Göz

Gözün içi de jel kıvamında bir sıvıyla dolu olup gözün arkası ve retina dokusu özel bir ultrason cihazıyla görüntülenebilmektedir.

Radyolog Dr Erdem Tonguç

Çözüm Radyoloji Merkezi 02125856198

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram