Çocuklarda Böbrek Taşları

Böbrek Taşları

Çocuklarda böbrek taşları kalsiyum gibi tuzların kristalize olması ile veya idrar yollarında bir enfeksiyon sonrasında oluşabilmektedir. Böbrek taşlarında bazen ilk belirti idrarda kanama olabilmektedir. Böbrek taşları yeteri kadar büyükse böbrek leğen kısmında veya üreter denen idrar yollarında tıkanmaya neden olarak şiddetli ağrı yapabilir. Ama çoğu kez taşlar çok küçük olup idrar yolundan aşağı ilerleyebilirler. Bazı taşların cerrahi yolla çıkarılması gerekebilir. Bazen de ilaçla veya diyetle tedavisi de mümkün olabilmektedir.

Çocuklarda Böbrek Taşı Teşhisi

Teşhis için düz bir idrar yolu filmi, ultrasonografi, bunlarla yeterli görüntüleme sağlanamazsa damardan ilaçlı böbrek filmi (IVP) gerekebilir. Bu arada idrar yolu iltihabı yönünden idrar kültürleri, tam idrar tahlilleri ve antibiyotik kullanımı için devamlı doktor takibi gerekecektir. İdrarda kalsiyum, kreatinin, ürik asit, sitrat, oksalat konrolleri gerekir.

Çocuklarda Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek ve idrar yollarındaki taşın türüne göre tedavi değişebilir. Bazılarında D vitamini ve kalsiyum alımı sınırlanırken bazı taşlarda idrarın asitleştirilmesi amacıyla bol limonata içirilmesi gerekir; bazılarında ise sadece sıvı alımı arttırılır. Nadiren ameliyat veya ultrsanonografik yöntemle kırılması gerekebilir. Ağrı atağı sırasında iseserum takılıp ağrı kesiciler uygulanması gerekebilir.

Son Güncelleme: 9 Eylül 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beş − 3 =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba