Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklarda Böbrek Taşları

Çocuklarda böbrek taşları kalsiyum gibi tuzların kristalize olması ile veya idrar yollarında bir enfeksiyon sonrasında oluşabilmektedir. Böbrek taşlarında bazen ilk belirti idrarda kanama olabilmektedir. Böbrek taşları yeteri kadar büyükse böbrek leğen kısmında veya üreter denen idrar yollarında tıkanmaya neden olarak şiddetli ağrı yapabilir. Ama çoğu kez taşlar çok küçük olup idrar yolundan aşağı ilerleyebilirler. Bazı taşların cerrahi yolla çıkarılması gerekebilir. Bazen de ilaçla veya diyetle tedavisi de mümkün olabilmektedir.

Çocuklarda Böbrek Taşı Teşhisi

Teşhis için düz bir idrar yolu filmi, ultrasonografi, bunlarla yeterli görüntüleme sağlanamazsa damardan ilaçlı böbrek filmi (IVP) gerekebilir. Bu arada idrar yolu iltihabı yönünden idrar kültürleri, tam idrar tahlilleri ve antibiyotik kullanımı için devamlı doktor takibi gerekecektir. İdrarda kalsiyum, kreatinin, ürik asit, sitrat, oksalat konrolleri gerekir.

Çocuklarda Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek ve idrar yollarındaki taşın türüne göre tedavi değişebilir. Bazılarında D vitamini ve kalsiyum alımı sınırlanırken bazı taşlarda idrarın asitleştirilmesi amacıyla bol limonata içirilmesi gerekir; bazılarında ise sadece sıvı alımı arttırılır. Nadiren ameliyat veya ultrsanonografik yöntemle kırılması gerekebilir. Ağrı atağı sırasında iseserum takılıp ağrı kesiciler uygulanması gerekebilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram