Sevdiklerimize dair her şey...

Bebeklerde İç Dudak Yapışması

Kız bebeği için patik, vs.

Kız çocuklarında vajina girişinde bulunan deri kıvrımına “küçük dudak” denir. Küçük dudakların karşılıklı yapışıp vajina girişini kapaması durumunda labia yapışıklığı (füzyonu) ortaya çıkar.

Küçük dudaklarda yapışma daha çok 2-6 ay arası bebeklerde görülür. Tekrarlama eğilimi vardır. Labia yapışması çoğu kez dudakların anüse yakın kısmından başlayıp vajina ağzına doğru ilerlerken bazen de idrar deliği kısmından başlayabilir.

Ağrı, sızı gibi belirti vermediği için hasta kendi hissetmediği gibi çoğu kez anne babası da fark edemez.

Dudak Yapışması Nedeni

Bazı olasılıklar üzerinde düşünülmekle beraber kesin sebebi bilinmemektedir. Pis kalması, ıslak mendil kullanılması veya kullanılmaması, aşırı temizlik vs'nin ilgisi olmadığı bilinmektedir. Lokal olarak o dokuda östrojen reseptörü eksikliğinin neden olduğu düşünülmektedir.

Dudak Yapışması Teşhisi

Çoğu kez rutin doktor kontrollerinde bakıldığında saptanmaktadır. Ek bir işleme çoğu kez gerek yoktur ancak idrar akışına engel olmak sureti ile idrar yolu enfeksiyonuna neden olabileceği için idrar tahlili ve kültür testleri de istenebilir.

Dudak yapışması tedavisi

Hafif vakalarda sıcak suya oturma banyoları ardından östrojen içerek kremlerle açılması mümkünken ağır vakalarda bu tedavi sonrası incelen yapışık dokunun küçük bir girişimle tecrübeli bir çocuk cerrahı tarafından açılması gerekebilir. İşlem sonrasında antibiyotikli pomad sürülüp daha sonra tekrarlamayı engellemek için günde 1 kez vaselin sürüp karşılıklı dokuların kaynamasına engel olunmaya çalışılmalıdır.

Son zamanlarda bazı yayınlarda hafif yapışıklıklara müdahale edilmeyip nemlendirici sürülmesinin yetebileceği yazılmaktadır.

Dudak yapışmasının takibi ve korunma

“Labialar yapışmasın diye her annenin yapması gereken şöyle bir şey vardır” diyemiyoruz çünkü nedenini bilemiyoruz. Ancak bir kez yapışıklık olduktan sonra ikinci üçüncü yapışıklıkların olmasına engel olmak mümkün: Genital hijyene dikkat edilir ama bu yapılırken dudakların arası sürte sürte sertçe silinmez, dudakların karşılıklı kaynaşmasına engel olmak için yağlı kremler sürülebilir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram