5 Aylık Bebek

Kızlarda Küçük Dudaklarda Yapışma

Kız çocuklarında vajina girişinde bulunan deri kıvrımına “küçük dudak” denir. Küçük dudakların karşılıklı yapışıp vajina girişini kapaması durumunda labia yapışıklığı (füzyonu) ortaya çıkar.

Daha çok 2-6 ay arası bebeklerde görülür. Tekrarlama eğilimi vardır. Labia yapışması çoğu kez dudakların anüse yakın kısmından başlayıp vajina ağzına doğru ilerlerken bazen de idrar deliği kısmından başlayabilir.

Ağrı, sızı gibi belirti vermediği için hasta kendi hissetmediği gibi çoğu kez anne babası da fark edemez.

Nedeni

Bazı olasılıklar üzerinde düşünülmekle beraber kesin sebebi bilinmemektedir.

Tanı

Çoğu kez rutin doktor kontrollerinde saptanmaktadır. Ek bir işleme çoğu kez gerek yoktur ancak idrar akışına engel olmak sureti ile idrar yolu enfeksiyonuna neden olabileceği için idrar tahlili ve kültür testleri de istenebilir.

Tedavi

Hafif vakalarda sıcak suya oturma banyoları ardından östrojen içerek kremlerle açılması mümkünken ağır vakalarda bu tedavi sonrası incelen yapışık dokunun küçük bir girişimle tecrübeli bir çocuk cerrahı tarafından açılması gerekebilir. İşlem sonrasında antibiyotikli pomad sürülüp daha sonra tekrarlamayı engellemek için günde 1 kez vaselin sürüp karşılıklı dokuların kaynamasına engel olunmaya çalışılmalıdır..

Son zamanlarda bazı yayınlarda hafif yapışıklıklara müdahale edilmeyip nemlendirici sürülmesinin yetebileceği yazılmaktadır.

Seyir ve korunma

“Labialar yapışmasın diye her annenin yapması gereken şöyle bir şey vardır” diyemiyoruz çünkü nedenini bilemiyoruz. Ancak bir kez yapışıklık olduktan sonra ikinci üçüncü yapışıklıkların olmasına engel olmak mümkün: Genital hijyene dikkat edilir ama bu yapılırken dudakların arası sürte sürte sertçe silinmez, dudakların karşılıklı kaynaşmasına engel olmak için yağlı kremler sürülebilir.

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir