Sevdiklerimize dair her şey...

Anneler İçin Yaz Tatili ve Adet Düzeni

Anner Için Yaz Tati̇li̇ ve Adet Düzeni̇

Yaz aylarında tabii ki sizler de denize, havuza girmeyi ve en azından bu aylarda adetle ilginiz olmasını istemiyorsunuz. Tam tatile çıkacaksınız ve tarihlere bakıyorsunuz ki o tarihte adetli oluyorsunuz, ne yapacaksınız?

Tatili mi ertelemelisiniz ?

Hayır gerek yok, öncelikle eğer adet dönemlerinde vajinal tampon kullanıyorsanız işte size çözüm. Tampon kullanarak adet dönemlerinde denize, havuza girebilirsiniz. Mutlaka suya girip, çıktıktan sonra tamponunuzu değiştirmelisiniz. “Ben tamponla bile rahat edemem” diyorsanız, kadın doğum doktorunuz eğer size uygunsa bir hormon tedavisi ile adet gününüz değiştirebilir. Bunun için öncelikle adetlerinizin düzenli olması jinekolojik bir hastalığının olmaması gerekir. Bu adet tarihini değiştirmek biyolojik saati ayarlı bir kadında senede bir kereden fazla önerilmez. Bunun için size en uygun ilacın kararını kendi kendimize veremeyiz. Mutlaka kadın doğum uzmanı ile görüşünüz. O, size en uygun ilacı uygun bir kullanım şekliyle tarif edecektir.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve adet tarihini değiştirmek istiyorsanız, bu da mümkün. İlacın kullanım süresini uzatarak veya keserek, değişik tarihlerde adet olunabilir.

Siz, siz olun yine de biyolojik adet dönemini değiştirmek için kendi kendinize karar vermeyiniz. Bunu sizi ve adet döneminizi iyi bilen kadın doğum uzmanınız yapsın.

Op. Dr. Nur Tüzüner
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

02125707153Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram