Sevdiklerimize dair her şey...

Çocuklar ve Ev Hayvanları

Çocuklar ve Ev Hayvanları

Çocuk Doktoru Gözü İle Çocuklar ve Ev Hayvanları

Çocuklar, ev hayvanları tarafından erişkinlerden daha fazla ısırırlar. Bu daha çok eve yeni doğmuş bir bebek getirildiğinde görülür. Bundan dolayı eve yeni bir bebek geldiğinde hayvanın tepkileri dikkatle gözlenmeli ve hayvanlar bebek geldiğinde kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır. 2–3 haftalık bir alışma döneminden sonra ev hayvanları bebeği ya görmezden gelmeye başlar ya da varlığından keyif alarak onunla ilgilenirler. Yine de hayvan bebeğin etrafındayken, eğlendiğinden emin olunsa bile dikkat edilmelidir.

Çocuğunuza arkadaşlık edecek bir hayvan almayı düşünüyorsanız; çocuk ve hayvan birbirlerine iyice alışana kadar çocuğun hayvanı kucaklamasına izin vermeyiniz. Daha küçük çocuklar bir hayvan ile oyuncağı ayırt edemeyip onu ısırmaya tahrik edecek şekilde davranabilir.

Hayvanlı bir evde doğup büyüyen bir çocuk merhameti, sevmeyi, empatiyi öğrenir, ileride daha sağlam bir kişilik sahibi olur. Doğduğundan beri evde hayvan olan bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu, alerjik reaksiyonlarının daha az olduğu bilinmektedir. Tabii sonradan hayvan alıp ona alerjik reaksiyon geliştirenler hariç...

Eve hayvan almadan önce neler yapmalıyız?

8 yaşına gelmiş alerjik bünyeli bir çocuğunuz var ve eve kedi almak istiyorsanız en sağlıklısı deri testi yaptırarak hayvan tüy ve epiteli alerjisi olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer test yerinde belirgin bir kabarma olursa o hayvana alerjisi olduğu için maalesef evde beslenmesi mümkün olmayacaktır.

  • İyi huylu bir hayvan edinmeye çalışın. Yaşlı hayvanlar bir çocuk için iyi bir tercihtir, yavru bir kedi/köpek, patileri ile oynarken oyun ile tırmalamayı ayırt edemeyebilir.
  • Hayvanınıza iyi davranın. Örneğin köpeği çok kısa bir ip veya zincirle bağlamayın. Çünkü böyle bir kısıtlama onu sinirli ve saldırganlaştırabilir.
  • Çocuğunuzu hayvanla yalnız bırakmayın. Bebek, hayvanın sinirlendiğini anlayamadığı için birçok ısırık, oyun amaçlı koşuşturmalar sırasında ortaya çıkar.
  • Çocuğunuzun yüzünü, hayvanın yüzüne yaklaştırmamayı öğretin.
  • Çocuğunuzun hayvanın kuyruğunu çekmesine veya oyuncağını almasına izin vermeyin.
  • Hayvanı uyurken veya yemek yerken rahatsız edilmesine izin vermeyin.
  • Tüm hayvanların kuduz aşısı yapılmalıdır.
  • Sinirli hayvan nasıl olur onu öğretin. Histerik-havlayan, çömelmiş pozisyonda durup gözlerini diken, kuyruğunu dikmiş hayvan!
  • Yabancı bir köpekle karşılaştığında bekleyip köpeğin onu koklamasına ve tanımasına izin vermeyi öğretin; kaçmamasını veya tehdit edici hareketler yapmamasını öğretin.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram