Kedinizin Banyosu

Kedinizin Banyosu

Normalde kediler kendilerini yalayarak temizlediklerinden köpekler gibi yıkanmaya gerek duymazlar. Kedileri yıkamak temizlenme alışkanlıklarını azaltabilir.

Buna rağmen birçok titiz insan, özellikle sokaklarda dolaşıp yaramaz bir çocuk gibi kir içinde gelen kedisini yıkamak istemektedir. Kedinizi yıkamak istiyorsanız bazı konulara dikkat etmeniz gereklidir.

Derinin yapısını koruyan yağ tabakası yıkama işlemi ile kaybolacağından sık yapılan yıkamalar ve uygun olmayan şampuanlar, deriyi mantar gibi bazı hastalıklara veya diğer dış etkenlere hazır hale getireceğinden tercih edilmemelidir.

Yıkama sırasında şampuanın direk olarak değil sulandırılarak kullanılması ve durulamanın iyi yapılması, tüylerinin mutlaka fırçalanması ve kurutma, dikkat edilecek diğer önemli konulardan bir kaçıdır.

Kediler özgür hayvanlardır ve onlara zorla bir şey yaptırmak, özellikle agresif yapıda kedilere çok zordur. Yıkama esnasında birçok yerinizi, elinizi, kolunuzu tırmıklarla yaralamanız olasıdır. Eğer yıkanmaya itiraz ediyorsa nemli bir bez yardımı ile tüylerini temizleyebilir veya kuru şampuan denilen ve pudra tarzında hazırlanmış özel kedi şampuanları kullanarak temizliğini yapabilirsiniz. Toz şampuanı özellikle gözlerine ve yüz bölgesine gelmeyecek şekilde tüyler üzerine uyguladıktan sonra fırçalamanız yeterli olacaktır.

Ebru Özgüz
Veteriner Hekim

Son Güncelleme: 5 Mayıs 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
No data was found

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 4 =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba