Sevdiklerimize dair her şey...

Taşıt Tutması

Taşıt Tutması

Bugün, bazen uzun seyahatleri burnumuzdan getirirken bazen kısa mesafe minibüs yolculuğunu bile imkansız kılan taşıt tutmasına değinmek istiyorum.

Taşıt tutması nedir?

Otomobil, tren, uçak, gemi veya lunaparktaki bir oyuncağa binildiğinde ortaya çıkan baş dönmesi ve bulantı hissidir. Özellikle küçük çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. İç kulaktaki salyangoz organında bulunan denge organı olan yarım daire kanallarının genetik bir hassasiyet durumudur. Taşıt tutması psikolojik nedenli değildir.

Tedavisi nasıl olur?

Eğer taşıt içindeki yer uygunsa bebeğinizi yüz üstü yatırın ve kusabileceği bir torba vs hazır bulundurun. Damla damla kadar az miktarlarda sık sık sıvı verin. Genelde ilk kusmadan sonrası gelmez. Eğer uzun bir yolculuk olacaksa şükredin ki genelde taşıt tutması 4 saatten uzun sürmez.

İlaçla tedavi

Dimenhidrinat adlı antihistaminik içerikli ilaçlar taşıt tutmasını ciddi oranda engeller. Yolculuğa çıkmadan az önce verilmesi yeterlidir. Ancak uzun süre uyku yapacağından kısa süreli yolculuklarda kullanılması gerekmez ve önerilmez.

Bulantı bilekliği

Çoğu vakada işe yarar. 1 yaş altında bile kullanılabilir. Yan etkisi yoktur. Bileğe takılan bilekliğin iç yüzündeki boncuk bileğin iç yüzüne baskı yaparak (bu nokta bulantıyı baskılayan akupunktur noktasıdır) etki gösterir. Denemekte fayda var; en kötüsü işe yaramaz!!!!

Korunma

Deniz tutması olduğunu biliyorsanız ve zorunlu değilse deniz yolculuğuna çıkmayın.

Daha önce deneyerek bulantıya neden olduğunu gördünüzse lunaparklardaki gondol vs binmeyin.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram