Sevdiklerimize dair her şey...

Bebeğim Prematüre

Prematüre nedir?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre denir.

Prematüre bebekler gebelik yaşına göre 3’e ayrılır:
İleri derece prematüre : 24–31 hafta
Orta derece prematüre : 32–35 hafta
Sınırda prematüre : 36–37 hafta

Doğum ağırlıklarına göre ise 3’e ayrılırlar:
Bebeğin ağırlığının doğumda 2.500 gramdan az olması: Düşük doğum ağırlığı
Bebeğin ağırlığının doğumda 1.500 gramdan az olması: Çok düşük doğum ağırlığı
Bebeğin ağırlığının doğumda 1.000 gramdan az olması: Aşırı düşük doğum ağırlığı

Prematüre bebeklerde en sık raslanan sorunlar

Solunum problemleri

Erken doğan bebeklerin akciğerlerinde sürfaktan denen ve akciğer esnekliğini sağlayan bir madde yeteri kadar bulunmaz. Ayrıca beyindeki solunum merkezi tam olarak olgunlaşmadığı için zaman zaman solunum durabilir. Solunum problemlerinin en önemlisi ve en sık karşılaşılanı sulfaktan eksiliğine bağlı RDS’dir. Bebek ne kadar erken doğarsa RDS ihtimali o kadar fazladır.

Göz problemleri

Prematüre bebeklerin sık karşılaştıkları bir göz sorunu prematürelik retinopatisidir (ROP). ROP gözün retina adlı sinir dokusunun olgunlaşmamasından ve erken doğum nedeni ile zarar görmesinden kaynaklanır.

Kalp problemleri

Bebek anne karnındayken doğal olarak akciğerleri çalışmaz Bu nedenle sağ kalpten akciğerlere gönderilen kan, ductus adlı bir kanal ile sol kalpteki ana atar damara geçer. Bu kanal doğumdan hemen sonra kapanmalıdır. Küçük prematürelerde bu kapanma hemen gerçekleşmeyebilir. Bu da kalp yetmezliği ve solunum problemlerine neden olabilir. İlaç veya cerrahi girişimle tedavisi mümkündür.

Sindirim sistemi problemleri

Sindirim sistemi tam gelişmediğinden beslenmeye başladıktan kısa süre sonra nekrotizan enterokolit denen bir bağırsak hastalığı gelişebilir. Bu durumda beslenme hemen kesilir ve damar yolu ile beslemeye geçilir. Damardan sıvı ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen olgularda cerrahi tedavi gerekebilir.

Prematürelerde yaş hesaplanması: Düzeltilmiş yaş nedir?

Düzeltilmiş yaş bebeğin doğması gereken tarih esas alınarak hesaplanan yaştır. Özellikle ileri ve orta derece prematürelerin takipleri ve beslenmeleri düzeltilmiş yaşa göre yapılır. Erken doğan bebekler ne kadar erken doğduklarına göre bazı gelişmelerinde gecikme yaşaya bilirler. Ama bu durum doktor kontrolünde olmalıdır. Örneğin 3 ay erken doğan bir bebek takvim yaşına göre 9 aylıkken (yani düzeltilmiş yaşa göre 6 aylıkken) oturmaya başlayabilir.

Prematurelerin beslenmeleri de düzeltilmiş yaşa göre düzenlenmelidir. Mümkün olduğu kadar anne sütü almaları gerekir. Prematüre bebeğin annesinin sütü de normal doğum yapan anne sütünden farklıdır. Bu bebeklere normal bebeklerden daha yüksek dozda D vitamini ve demir vermek gerekir.

Prematüre bebekte doktor kontrolleri

Göz muayenesi

Prematüre bebeklerin sık karşılaştıkları bir göz sorunu prematürelik retinopatisidir (ROP). ROP, gözün retina adlı sinir dokusunun olgunlaşmamasından ve erken doğum nedeni ile zarar görmesinden kaynaklanır. Varlığını tespiti için göz doktoru tarafından damla ile gözbebeği büyütülerek, gerektiği takdirde anestezi altında muayenesi şarttır. Bunun için ilk göz muayenesi 4–6 hafta arasında yapılmalıdır. Erken teşhisle tedavisi mümkün olup geç teşhis koyulduğu takdirde maalesef körlükle sonuçlanır.

İşitme muayenesi

Doğum ağırlığı 1500 gr altındaki bütün bebeklerde işitme muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca ailede sağırlık hikayesi varsa, bebek menenjit geçirmişse veya doğum zor geçmişse işitme testleri mutlaka yapılmalıdır. İşitme muayenesinin 6 aylıktan önce yapılması önerilir.

Fizik tedavi

Prematüre bebeğinizde spastisite veya kas zayıflığı gibi motor gelişimini engelleyecek hastalıklar önceden teşhis edilir ve fizik tedavi ile tedavi edilirse çok başarılı sonuçlar alınır.

Nörolojik muayene

Prematüre bebekler ile yenidoğan döneminde nörolojik sorunlar yaşayan bebeklerin bir çocuk nöroloğuna muayene olması gerekir. Özellikle yoğun bakımda beyin kanaması veya havale geçiren bebeklerde beyin ultrasonu ve beyin MR’ı çekilmesi şarttır.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram