Sevdiklerimize dair her şey...

Brakial Pleksus Felçleri (ERB-Duchenne)

Brakial Pleksus Felci (ERB-Duchenne ve Dejerine-Klumpke Felçleri)

Bu yazımda doğum travmalarından biri olan kol sinirlerinin felcine değinmek istiyorum.

Brakial plexus, omurilikten omuz, kol ve ellere sinyal taşıyan bir sinir ağıdır. Brakial plexus felci, bu sinirlerde hasar sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Erb paralizisi, bu sinir ağının üst kısımlarındaki hasardan; Klumbke ise alt kısımlarındaki hasardan kaynaklanır.

Kol felçlerinin nedenleri ve çeşitleri nelerdir?

Çok nadir olmayan bu durum en çok doğum travmaları sonucu olur. Sinir köklerinin gerilmesi veya kısmen ya da tamamen kopması ile felç olunur. Birçok kaza ve travmada görülebilirse de en çok normal doğumlarda baş çıktıktan sonra omuzların çıkarılması için yapılan manevralarda brakial pleksus gerilmekte veya yırtılmaktadır.

Ciddiyet derecesine göre 4 çeşit brakial pleksus felci vardır:

  1. Avulsiyon tipi: En ağır tiptir. Sinirlerde omurilikten kopma olmuştur.
  2. Rüptür: Bunda da sinir kopması vardır ama kopma yeri omurilik sinir köklerinden değildir.
  3. Nöroma: Gerilip zedelenen sinir dokusunda, sinir iletisine engel olan “skar” denen bir yara iyileşme dokusu ortaya çıkmıştır.
  4. Nöropraksi: En hafif ve en sık görülen şeklidir. Sinirde gerilme olmuştur ama kopma yoktur.

Bebeklerde kol felci tanısı

Kesin tanı sadece muayene ile konur. Bazı vakalarda EMG gerekebilir.

Bebeklerde kol felçlerinin tedavisi

Bazı hafif vakalar tedavisiz iyileşebilirken bazılarına 3-4 ay fizik tedavi uygulanır. Nadiren cerrahi girişim gerekebilir.

Tam iyileşme mümkün mü?

Sonucu belirleyen aslında hasar yeri ve şiddetidir. Avulsiyon ve rüptürde zamanında cerrahi girişim yapılmazsa iyileşme olası değildir. Nöromalar için fizik tedavi ile izlem gerekir; iyileşme mümkün olmayabilir. Nöropraksilerin ise %90 ile 100'ü tam iyileşir.

Bu yazıyı paylaş

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram