Göbek Bakımı

Göbek Bakımı

Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl yapılır?

Doğum sonrası klampe edilen (plastik mandalla boğulan) göbek kordonu sertleşip kuruyarak en geç 1 ay içinde (ortalama 10 gün) düşer. Enfeksiyondan korunmak ve çabuk kurumasını sağlamak için kuru kalmasını sağlamak yeterlidir ancak temizliğinden yana emin olamıyorsanız alt değişiminde alkol ile silinmesi iyi olur. Göbekte sinir hücreleri olmadığı için alkol dökünce bebeğin canı yanmaz; sadece alkolden dolayı soğuma hissi olur ve rahatsız olabilir. Temizlik kurallarına uyuluyorsa göbek düşmeden banyo yaptırmanın sakıncası yoktur. Göbek bakımında iyot içeren baticon vs kesinlikle kullanmayın… İyot, bebekte hipotiroidiye neden olabilir.

Göbeğin çabuk düşmesi için bebek bezini göbeğin altından bağlayın. Göbek kordonunu kesinlikle çekiştirmeyin. Göbek çevresinde kızarıklık, kötü koku, ısı artışı, giysisini ıslatacak kadar sızıntı ve birkaç damladan fazla kan gelmesi durumunda doktorunuza başvurun.

Göbeğin düşmesi nadiren 1 ayı geçer. Bazen göbek düştükten sonra yerinde parlak pembe taze bir yara dokusu benzeri doku kalır. Buna granülom denir. Granülomun tedavisi, içine gümüş nitrat çubuğu sürerek yakmaktır (Unutmayın göbekte sinir hücresi olmadığı için granülom yakılması da hiçbir acıya neden olamaz).

Bu yazıyı paylaş:

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.
Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu'ndan Randevu Alın

Yorumlar (5)

 1. Aynur ÖZDOĞAN

  Peki gümüş nitrat göbek çevresine yani dış kısımlara değerse ora kararıp kızarınca yani yanınca bebeğin canı acır mi

  1. Dr. Erdem Uzunoğlu

   Merhaba Aynur Hanım,
   İşlem anında hafif yanma olur ama sonrasında yanmaya devam etmez

 2. Doktorumuz bugun gümüş nitratla yakti gobegi ama eve geldikten 2 saat sonra falan zıbıninda tekrar akinti vardi gümüşün rengi akti suan hala sulaniyor tekrar doktora goturmelimiyim ne olur bir bilgi verin 3. Cocugum ama basima ilk kez geliyor cok endişeleniyorum

  1. Dr. Erdem Uzunoğlu

   Merhaba, göbek yakılması sonrası akıntı olabilir… ancak böyle durumların cevabı bebeği görmeden olamamaktadır. Bu, yasal sıkıntılar da getiriyor çünkü… Doktorunuz tekrar görse daha iyi olur… Geçmiş olsun

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ondokuz − 13 =

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bebekle Uçak Yolculuğu
Çocuklarda Beslenme Alışkanlığının Düzenlenmesi
Çocuk ve Boşanma
Koksaki ve El Ayak Ağız Hastalığı
Ir arriba