Konak

Konak

Bebeklerin saçlı derilerinde kabuklanma ve yağlı pullanmalar yapan bir cilt rahatsızlığıdır. Sık rastlanır. 3–6 aylık bebeklerde daha fazla görülür. Yağ salgı bezlerinin en fazla olduğu saçlı deri, yüz, kulak etrafı ve boyun derisinde ortaya çıkar. (Yağ bezleri ciltte yağlı salgıdan sorumlu keseciklerdir). Ciltte yağlı ve kabuklu görünümde sarımsı kabarıklıklar vardır. Hayatın ilk haftalarında ortaya çıkıp ilk yaşın sonuna kadar sürebilirler. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte hormonların etkisi olduğu düşünülmektedir.

  • Bulaşıcı değildir.
  • Varlığı, bebeğinizin pis olduğu veya iyi durulanmadığı anlamına gelmez
  • Mikrop kaparsa kızarıp ağrılı kaşıntılı bir hal alabilir. Mutlaka çocuk doktorunuza danışın.

Bebeklerde Konak Belirtileri

Kafa üst yüzeyinde ve ön tarafında kuru küçük kabuklar şeklinde başlar. Giderek yayılır ve kalınlaşır. Sarı kahverengi kabuklar bazen tüm saçlı deriyi kaplar. Kaşların arasını ve kulak memesi arkasını da etkileyerek buralarda da kabuklanma yapabilir.

Bebeklerde Konak Tedavisi

Saçlı deriye badem yağı sürüp ovalayarak yedirmek ve kabukları yumuşatmak gerekir. 3-4 saat yağlı kaldıktan sonra banyo sırasında yumuşak kıllı saç fırçası ile tarayıp kabukları temizlemek yeterlidir. Bu sık sık tekrarlanırsa konak azalarak kaybolur ama nadiren salisilik asitli veya kortizonlu saç losyonları kullanmak gerekebilir. Buna eşlik eden mantar enfeksiyonu varsa mantara karşı etkili şampuan veya krem de gerekebilir; buna doktorunuz karar verir. Doktorunuza danışınız.

Son Güncelleme: 11 Kasım 2019

Bu yazıyı paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram

Yazar

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu'nun fotoğrafı

Uzm. Dr. Erdem Uzunoğlu

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

1992 senesinde temel tıp eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi’nde (Çapa) tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nı kazanarak 1997’de ihtisasımı tamamladım. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Harp Akademileri’ndeki askerlik vazifemi tamamladığımdan beri Pediatri Uzmanı olarak çalışmaktayım. 2008 senesinden beridir de İstanbul Pediatri Merkezi‘nde hasta kabul ediyorum.

Devamını Göster

Yazardan Randevu Alın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bir × bir =

Popüler Yazılar

İlgili

Diğer Yazılar

Ir arriba