Pişikler

Pişikler

Pişikler süt çocuğu ve yenidoğanın en sık rastlanan deri sorunlarının başında gelir. Ailelere eğitim verilmesi ile pişikten korunmak tedaviden daha önemlidir. En sık görülme dönemi 9 -12 ay arası bebeklerdir. Anüs etrafında başlar, kasık kıvrımları, penis altı, testis torbası ve derisi, kızlarda büyük dudakların üzerinde kızarıklıkla yapar.

Bebek pişiklerinde esas sebep bezin kendisidir. Bebek bezi dışkı ve idrarın deriyle temas ettiği yerlerde ılık, nemli ve karanlık bir ortam sağlar. Bu sayede cildin sıvılara karşı geçirgenliği artar. Bu arada ciltte bulunan zararsız bakteriler, beklemiş idrardaki üreyi amonyağa çevirir. Amonyak ise cildi tahriş eder. Ciltte kızarma başlar. Bu kızarıklık ve tahriş tedavi edilmez ve 2-3 günden uzun sürerse bu kez ciltte normalde zararsız bir şekilde yaşayan bakteri ve mantarlar enfeksiyon etkeni haline gelir. Kırmızı zeminli ciltte çatlaklar, kabuklanmalar ve küçük kırmızı zımba deliği gibi yaralar (Jacquet ülserleri) ortaya çıkmaya başlar.

Tedavi

Tedavi pişiğin derece ve şiddetine göre değişir.

  1. Pişikten korumak için veya hafif tahriş hallerinde idrar ve dışkının ciltle temasını engelleyici bariyer amaçlı kremler kullanılmalıdır.
  2. Varsa mantar veya bakteri enfeksiyonunu tedavi etmek için kremler sürülür.Havalandırmalı, uyurken bezi açık yatırmalı, mümkünse pişik yerinin güneş görmesi sağlanmalıdır.

Korunma

Korunmada esas amaç bebeğin cildinin nemli kalmasına engel olmaktır. Bunun için,

  1. Bebeğin altı sık sık kontrol edilir. İdrar yapar yapmaz bezi değiştirilir. Eğer tahriş başladıysa gece de kalkıp bez değiştirmelisiniz.
  2. Bez değişiminde de nemliliğe engel olunmalıdır. Yenidoğan bebeklerde idrarı en iyi akan ılık su ile temizleyebilirsiniz. Her defasında bunu sağlayamıyorsanız ılık suya batırılmış pamuk da kullanılabilir. Ama ardından çok iyi kurulamalı ve pişik önleyici kremler sürmelisiniz.
  3. Eğer bebek rahatsız olmuyorsa ve hele uykudaysa ve bezini açık bırakıp havalanmasına izin verin. Pişik başlamış ise havalandırma süresini daha uzun tutun.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir